Bonapeti.rs»Članci»Šta je zbog čega korisno»Tajanstvena biljka piskavica - koristi i upotreba

Tajanstvena biljka piskavica - koristi i upotreba

Maria SimovaMaria Simova
Autor
219
Piskavica - koristi i upotreba

Popularna kao začin i kao alternativni lek, piskavica (Fenugreek) je jedinstvena biljka. U drevnim rukopisima njena svojstva su opisana kao čudesna i magična. Oslobodiće vas bolova u stomaku i ublažiti ekceme.

Da li je piskavica zaista sposobna za takva čuda? Savremena medicina slaže se sa mišljenjem drevnih iscelitelja, jer nedavna istraživanja omogućavaju objašnjenje lekovitih svojstava piskavice kroz njen hemijski sastav, kao i značajno proširenje obima njene upotrebe u raznim oblastima.

Piskavica je bogata antioksidantima i elementima koji pružaju antiinflamatorne efekte. Sadrži: gvožđe, fosfor, natrijum, bakar, cink, selen, magnezijum, kalijum.

Pored toga, sadrži alkaloid koji može inhibirati degeneraciju nervnih ćelija - trigonelin. Mnoge njegove najvažnije komponente dopunjuju fitoestrogeni, koji su apsolutno neophodni u korekciji endokrinih bolesti kod žena.

Hemijski sastav piskavice sadrži i nikotinsku kiselinu, esencijalna i masna ulja, fitosterole, tanine, vitamine A, C i B1, B2, B9, lecitin i mnoge druge elemente. Ali lista nije ograničena na ovo - seme piskavice sadrže praktično sve aminokiseline potrebne ljudskom telu, uključujući lizin i L-triptofan.

U drevnim spisima piskavica se nazivala lekom za četrdeset bolesti, nabrojimo samo neke od njenih korisnih svojstava i bolesti koje leči:

- pozitivno utiče na funkcionisanje nervnog sistema, poboljšava raspoloženje i emocionalno stanje, čuva pamćenje i pažnju;

- poboljšava stanje kardiovaskularnog sistema;

- normalizuje metabolizam masti;

- pruža prevenciju i zaštitu od bolesti zglobova;

- sprečava razvoj dijabetesa;

- povećava imunitet;

Seme piskavice

- ublažava bolesti genitourinarnog sistema, bubrega;

- leči gastrointestinalne bolesti;

- jača regenerativni kapacitet organa;

- neutrališe toksine, štiti ćelije;

- zasićuje ćelije kiseonikom i normalizuje ravnotežu vode;

- deluje antioksidativno i poboljšava rad srca;

- čisti od toksina, uklanja teške metale, stabilizuje ćelije;

- čini izgled atraktivnim, a kožu, nokte i kosu zdravim;

- sprečava pojavu dijabetesa;

- Piskavica leči zatvor, hemoroide i otok. Poboljšava metabolizam.

Seme piskavice daju nežnu aromu i izuzetan ukus jelima od ribe ili pečenog mesa. Piskavica u prahu može se dodati kiselom mleku, jogurtu ili sosu. Seme piskavice (jer sadrži puno skroba) koristi se i kao sredstvo za zgušnjavanje u sosovima i mesnim supama. Sveže lišće se može dodati kao začinsko bilje u salate sa majonezom, marinadama, sosovima i garniturama uz meso. Iseckani listovi se dodaju jelima od povrća i jelima od pasulja.

U narodnoj medicini - dokazano je da se nakon 1-2 kruga lečenja piskavicom, ljudsko telo drastično oporavlja. Lekovi od piskavice koriste se u etapama od 4-6 nedelja, sa pauzom od 2 nedelje.

Upotreba piskavice u narodnoj medicini

4 kašike kašike seckanog semena piskavica preliti sa 0, 6 litara hladne vode, kuvajte ih nekoliko sati na jakoj vatri i odmah procedite. Uzimajte topli napitak po 50 ml tri puta dnevno pre obroka. U gotov čaj dodajte nekoliko kašika meda, to će poboljšati njegovu aktivnost.

Čaj od piskavice

Kuvana voda semena piskavice široko se koristi u narodnoj medicini za prehlade i plućne bolesti. Da biste to uradili, stavite 2 kašičice semena ove biljke u čašu vode u vodenu kupku 15 minuta. Uzimajte dobiveni napitak sa medom 3-4 puta dnevno.

Kod respiratornih bolesti preporučuje se uzimanje čaja od piskavice sa medom. U slučaju suvog kašlja bolje je uzimati čaj od mleka i semena. Jak čaj pomaže kod jake upale grla, tako što se koristi za ispiranje grla.

Sad kad ste upoznati sa korisnim svojstvima piskavice, složite se da definitivno neće biti suvišno koristiti ove informacije. I ako se tokom putovanja vaš stomak pobuni zbog neobične lokalne hrane, imajte na umu da će ga čaj od piskavice brzo vratiti u normalu.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Rejting

5
51
40
30
20
10
Oceni:

Komentari

Ovaj članak još uvek nije komentarisan. Budite prvi, koji će ostaviti svoj komentar:Anonimni