Baštenska divlja nana (Mentha spicata) je biljka iz roda Mente, svima nama poznata kao kulinarski začin. Iako ne sadrži veliku količinu mentola poput klasične ljutkaste mente, ona poseduje mnoge njene lekovite kvalitete. Čak mekši ukus, aromu i delovanje se u nekim slučajevima pokazuje kao prednost, posebno za ljude sa alergijama i intolerancijom na jake ukuse i arome.
Oblast korišćenja napitka od divlje nane u narodnoj medicini je veoma opširna, ali hajde da pogledamo najčešće koristi i primene.
Divlja nana je dobro spazmolitičko sredstvo. Osim što ublažava stomačne bolove, ona pomaže kod menstrualnih bolova i grčeva u mišićima. Zahvaljujući njenim antiseptičnim i umirujućim svojstvima, napitkom od nje možete da poboljšate rad gastrointestinalnog trakta, da uklonite meteorizam i kolike, da zaustavite diareju, da sprečite mučninu i povraćanje.
Za taj cilje pripremite napitak na sledeći način: 2 supene kašike suvih listova divlje nane prelijte s 2 šolje vruće vode i ostavite na 20-30 minuta da se popari, a zatim procedite. Pijte 15-20 minuta pre obroka po šolju i po.
Ukoliko svakodnevno koristite napitak od divlje nane, možete da se otarasite lošeg zadaha i da ublažite upalu desni i grla. Gornji napitak koristite za grgljanje i mućkanje kod problema sa usnom dupljom i grlom.
Čaj od divlje nane stabilizuje aktivnost nervnog sistema, poboljšava san, pomaže u skidanju nervne napetosti, ublažava nemir, normalizuje krvni pritisak i ima reputaciju dobrog leka protiv glavobolje. Da biste ga pripremili, potrebna vam je supena kašika suvih listova ili grančica sveže. Prelijte ih šoljom ključale vode i ostavite na 15 minuta. Za prijatniji ukus i jači efekat pijte sa medom.
Divlja nana je sjajna i za kašalj, a takođe je i prirodan antiseptik i diuretik, jača imunitet i povećava tonus. Pomaže u skidanju temperature i otpušavanju nosa, ublažava bolove i napetost. Prema tome napitak od divlje nane je dobro sredstvo kod prehlada i virusnih oboljenja.
Za taj cilj vam je potrebna 1 supena kašika suvih listova. Zalijte ih šoljom ključale vode i ostavite da se krčka na tihoj vatri pet minuta. Ostavite da se popari 15 minuta i procedite. Nakon toga dodajte 1/4 soka od 1 limuna i kašičicu meda. Pijte dok je vruće pre spavanja.
Kupka ili obloge sa napitkom od divlje nane će pomoći u ublažavanju umora, svraba (uključujući alergije), bolova u zglobovima i povoljšaće cirkulaciju krvi. Za 10 litara vode je potrebno 50 grama suvih listova ili 5 grama za 1 litar za obloge. Kuva se 10-15 minuta, ostavlja se na 30 minuta. Napitak se dodaje u vodu u kupku ili se njime natopi komad materijala ili gaze i prave se obloge.
Divlja nana je relativno netoksična i bezopasna biljka, tako da napitak mogu da uzimaju i trudnice (isključujući prve mesece), ali ne više od šolje na dan. Slabi napitak može da se daje maloj deci, a neki ga čak preporučuju za kolike kod beba. Specijalno za malu decu i bebe napitak se pravi od kašičice suve divlje nane na šolju vodu, koji proviru 3 minuta i odmah se procede. Bebama se daje po 1 kašičica 3 puta na dan.
Divlja nana ima svojsto da reguliše hormonski balans u telu žena, smanjujući suvišni testosteron. Zbog toga se preporučuje kod polikistoznih jajnika, narušenog menstrualnog ciklusa i drugih hormonskih problema kod žena. Napitak za ove slučajeve možete da pripremite tako što 1 kašičicu divlje nane skuvate u šolji vode za 10 minuta na slaboj vatri i procedite. Uzima se 2 puta dnevno po 1 šolja.
Iz istog razloga ni muškarci ne treba da preteruju sa napitkom od divlje nane, zato što mogu da smanje potentnost prilikom dugotrajne upotrebe napitka.
Napitak od divlje nane se ne preporučuje kod sklonosti ka želudačnim kiselinama, alergijama na mentol, kod niskog krvnog pritiska. Za one koji pate od hroničnih oboljenja, male dece i trudnica, pre upotrebe je obavezna konsultacija sa lekarom!
Komentari