Bonapeti.rs»Članci»Zanimljivo»Kako da spremimo najukusniju ribu

Kako da spremimo najukusniju ribu

Kako da pripremimo najukusniju ribu

Riba je nezamenjivi proizvod u svetu kulinarstva, deo je bezbrojnih ukusnih jela i zdravih režima ishrane. Smatra se jednom od najkorisnije hrane zahvaljujući svojim dragocenim kvalitetima, sastavu i svojstvima.

U sastavu ribe najizrazitije su masne kiseline Omega-3 i Omega-6 koje blagotvorno deluju na kardiovaskularni sistem i normalizuju nivoe holesterola u krvi.

Bogat je izvor proteina, vitamina (A, D, vitamina iz grupe B, kao i delimično vitamina E). U ribi su sadržani minerali i druge važne supstance koje pomažu u pravilnom funkcionisanju organizma i njegovoj zaštiti od mnogih bolesti i tegoba.

Različite vrste riba imaju različita hranljiva svojstva i iziskuju individualni pristup i način pripreme.

Vrste ribe i kako da je spremimo

Spremanje ribe

Masna plava riba

Živi i kreće se po površinskim slojevima vodenih tela. Još se naziva i "masna riba" zbog toga što je njen sastav masti najmanje 5% njenog sastava.

Tokom poslednjih godina često je podcenjivana i klasifikovana kao ne tako zdrava, ali srećom to su samo spekulacije, a u stvarnosti je njen bogat sadržaj omega-3 masnim kiselinama izvanredno koristan i neophodan za ljudski organizam. Osim toga, poboljšava razmenu materija, ima antioksidantno delovanje i uprkos mastima u svom sastavu, realna količina kalorija koju poseduje nije velika.

Vrste masne ribe

U plave ribe spadaju Tuna, Palamida, Losos, Sardina, Inćun, Haringa, Skuša, Šnjur, Sabljarka, čak i Šaran i Tolstolobik.

Ako možete očistiti šarana znači da ćete uspeti da očistite i ostale vrste.

Specifična stvar koju treba da imamo u vidu prilikom spremanja ove ribe je na prvom mesto to što im je potrebna malo duža termička obrada u poređenju sa belom ribom.

Plava masna riba dozvoljava beskrajne mogućnosti i kombinacije, ali treba da imamo u vidu jače izražen njen ukus, što donekle ograničava mogućnosti za dodatno začinjavanje aromatičnim biljkama i drugim proizvodima

Sa čime možemo kombinovati masnu ribu

Plava riba vole društvo paradajza, limuna, belog luka, luka, peršuna, belog vina ili roze vina, crnog bibera.

Može se uspešno podvrgnuti raznim kulinarskim obradama kao što su prženje, kuvanje (jela od ribe), pečenje u rerni ili riba na roštilju, ali njihovo kuvanje na pari nije među najomiljenijim.

Za garnirung uz masnu plavu ribu odgovarajuć je krompir, pirinač i skoro sve povrće i salate. Evo i jednog zanimljivijeg predloga za praznični recept sa ribom sa kojom ćete oduševiti svoje goste:

Skuša u rerni sa urmama

Roba skuša pripremanje

Sastojci za 4 porcije:

1 kg skuše (4 ribe)

150 g kuskusa

12 urmi

1 jaje

đumbir

1 kašičica šećera

100 g mlevenih badema

50 g kravljeg maslaca

150 g čeri paradajza

Trebaju vam još maslinovo ulje, crni biber, so

Način pripreme:

Zagrejte rernu na 180°С. Na ringlu stavite šerpu sa vodom i prstohvatom soli. Kada voda provri, dodajte kuskus i kuvajte dok ne bude gotovo. U slučaju da koristite najsitniju njegovu varijantu, onda ga samo zalijte toplom vodom i ostavite da nabubri i da je upije.

Odvojte belance od žumanca jajeta. Pomešajte žumance sa kuskusom, zajedno sa maslacem, mlevenim bademima, fino izrendanim korenom đumbira, šećerom i crnim biberom.

Urme očistite od koštica i napunite ih delom ove smese.

Očistite skušu i operite. Posolite je i istrljajte sa malo crnog bibera i maslinovog ulja. Ribe stavite u nauljenu tepsiju, pokrijte ih ostatkom nadeva i pecite 20 minuta ili dok oko ribe ne postane belo - to je znak da je dobro skuvana. Servirajte sa čeri paradajzom i ukrasite po vašem ukusu.

Pogledajte na sajtu i druge ukusne recepte sa plavom ribom za Nikoljdan i praznične povode.

Bela riba

Spremanje ribe

A mi prelazimo dalje na one predstavnike vodenog carstva koji imaju krhkije meso i niži sadržaj masti:

Ovi morski predstavnici naseljavaju donje slojeve vodenih tela, sadrže malo masti (manje od 5%) i gotovo nikakve kalorije. Zato su bogati vitaminima i delimično vitaminima iz grupe B, među kojima se najviše ističe vitamin B12.

Vrste bele ribe

Predstavnici bele ribe su Oslić, Orada, Bakalar, BRancin, Grdobina mrkulja, Pastrmka i druge.

Važna osobenost koju treba da spomenemo je da neke od njih poput bakalara, brancina ili pastrmke imaju sposobnost da uvećaju sadržaj masti tokom nekih perioda godine, u nekim slučajevima izlaze iz klasifikacije belih riba i pozicioniraju z jednu međukategoriju "polumasnih". Turbot takođe spada u ovu kategoriju.

Kako se kuva ukusna bela riba

Beloj ribi je potrebna znatno kraća termička obrada u poređenju sa plavom. Zbog nežnijeg ukusa i krhke teksture oni zaista omogućavaju bezbrojne mogućnosti za spremanje putem prženja, pohovanja, pečenja, poširanja, kuvanja i kuvanja na pari.

Odlično se slažu sa začinima kao što su beli biber, peršun, origano, svež bosiljak, mirođija, ruzmarin, šafran, estragon i selen. Izuzetno idu uz nežne sosove, sveže salate, krompir, beli luk, kapar, limun i druge citruse, belo vino, pavlaku i drugo.

Veoma su pogodne za supe i riblje čorbe, za čije pravljenje se koristi svaki deo ribe tako što za pravljenje bujona u upotrebu ulaze glava, kosti, peraja.

Bela riba se dodaje na kraju u supu s obzirom na to da se skuva gotovo za sekund. Prilikom pečenja rive takođe važi pravilo da se prati boja oka - ona treba da postane mlečno bela da bismo bili sigurni da je dobro skuvana. Ako pak pravimo samo filete, onda je dovoljno da ustanovimo da je meso izgubilo svoju providnu nijansu i postalo je takođe mlečno bele boje.

Dugotrajunost termičke obrade zavisi od veličine i debljine fileta ribe, u slučaju da su tanki kuvaju se na jakoj vatri kratko. Ako su pak debeli, zapečate se kao kod mesa i nakon toga se temperatura redukuje, kako bi se dopustilo toploti da prodre i u dubinu i da se skuva unutrašnjost.

Važno je imati u vidu da tek nakon skidanja sa vatre riba nastavlja da se kuva zbog preostale toplote. Zato mnogo pazite sa jelima sa belom ribom, jer možete lako da je isušite i da izgubi svoju sočnu mekoću i ukus.

Evo i jednog odličnog predloga za belu ribu

Bakalar Pil Pil (Bacalao al Pil Pil)

Sastoojci: 4 debela fileta bakalara sa kožom, 5 čenova belog luka, pola sušene ljute papričice, maslinovo ulje i peršun.

Bela riba pil pil
Fotografija: Yordanka Kovacheva

Način pripreme: Zagrejte otprilike 6 supenih kašika maslinovog ulja na umerenoj vatri i propržite čenove belog luka dok ne postanu zlatkasti. Beli luk može da bude ceo, blago zgnječen ili naseckan na kolutiće. Izvadite zlatkasti beli luk i na nejgovo mesto stavite ljutu papričicu da se proprži. Izvadite i nju iz maslinovog ulja.

Dolazi red na ribu. Kuvajte je u istoj masnoći 3-4 minute sa svakte strane. Izvadite je na tanjir, a u drugu posudu odvojte masnoću od kuvanja, pomešanu sa sokovima ribe. Bakalar ispušta jedno žućkasto belance koje je veoma specifično i uradiće to tako da sos Pil Pil emulgira i da se zgusti skoro kao majonez.

Zagrejte jednu čašu čistog maslinovog ulja i počnite polako da sipate polovinu sačuvane masnoće od ribe. Nemojte prestajati sa intenzivnim mešanjem dnom metalne cediljke, dodirujući njome i dno tiganja putem brzih kružnih pokrtea. Tako se dešava magija ovog sosa i on pobeli i zgušnjava se. Naizmenično slažite čisto maslinovo ulje i sa drugom masnoćom, dok ne postignete željenu konzistenicju. Servirajte ribu bakalar u ovom ukusnom amblematičnom sosu, pospite belim lukom, ljutom paprikom i sveže naseckanim peršunom.

Pogledajte na bonapeti.rs i druge neverovatno ukusne predloge za spremanje tolstolobika, ukusne recepte za brancin ili pak pastrmku na roštilju.

Ideje za nadeve za punjeni šaran će vam pomoći da napravite najukusniju ribu za Nikoljdan.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest