Ako volite raženi hleb, lako ga možete napraviti kod kuće. Prvo treba da pripremite kiselo testo - starter. Za njega je potrebno raženo brašno i topla voda.
Jedna čaša raženog brašna pomeša se sa čašom tople vode. Ostavite tu smesu na toplom mestu, pokrivajući je, ali mora da ostane pukotina da bi kiselo testo disalo.
Morate ga mešati nekoliko puta dnevno. Sledećeg dana treba dodati još malo brašna i vode i ponovo promešati. Trećeg dana učinite isto i ostavite još jedan dan na toplom mestu - na oko 25 stepeni.
Starter mora aktivno stvarati mehuriće. Četvrtog dana je spreman i možete započeti pripremu testa za raženi hleb.
Za testo će vam trebati 2, 5 šolje raženog brašna, pola šolje pšeničnog brašna, 1 kašika šećera, 2 kašičice soli, 2 kašike biljnog ulja, 5 kašika unapred pripremljenog startera i oko šolje tople vode.
Od ovih proizvoda dobiće se raženi hleb - oko 700 grama. Umesite testo kašikom. Trebalo bi da bude takve gustine da se može mešati kašikom.
Kada postignete željenu gustinu, potrebno je da poklopite posudu sa testom poklopcem ili krpom kako bi se testo moglo podići. Dobro je da se testo umesi uveče i ostavi preko noći.
Možete ga brzo zamesiti ujutro i biće gotovo do večeri. Tokom dizanja testo će formirati mehuriće vazduha.
Pre pečenja testo dobro promešajte. Posudu za pečenje dobro podmazati biljnim uljem i odozgo pospite prezlama da se testo ne zalepi za posudu.
Kašikom prebacite testo u posudu, poravnajte ga i ostavite na toplom da ponovo naraste. Sada će porasti vrlo brzo - za oko sat vremena.
Pecite u rerni na 180 stepeni. Trebalo bi da se peče oko sat vremena. Izvadite ga iz posude i premažite ceo hleb četkom umočenom u toplu vodu.
Stavite hleb na pamučnu krpu da se ohladi. Kad se skoro ohladi, umotajte ga u krpu i stavite u plastičnu kesu. Za oko 2 sata postaće mekan i moći ćete da uživate u svom ukusnom domaćem raženom hlebu.
Komentari