Italijanska kuhinja se smatra jednom od tri najbolje kuhinje na svetu. Nekada je postavila temelje francuske kuhinje i u određenoj meri pokazala uticaj i na druge evropske kuhinje.
Italijanska kuhinja je jedna od najšire rasprostranjenih i poznatih izvan predela svoje domovine. Po broju restorana na primer, verovatno se bori sa kineskom za prvo mesto, zato što skoro da ne postoji grad u svetu gde se ne širi aroma sveže ispečene pice.
Za same Italijane hrana je praznik života, a ne umetnosti glavnog kuvara. Za vreme obroka oni mogu da odvoje sate kako bi ućivali u svakom jelu.
Italijanska kuhinja pokazuje kulturnu raznovrsnost različitih regija. Svaka regija ima svoje poznate specijalitete. Osim po regionima italijanska kuhinja je raspoređena i po godišnjim dobima.
Opšta karakteristika je korišćenje svežih proizvoda karakterističnih za određeno godinšnje doba. Poznatije oblasti koje su se vremenom isticale svoim kulinarskim umećima su:
- rimska kuhinja;
- toskanska kuhinja;
- sicilijanska kuhinja;
- napuljska.
Osim po gotovim jelima Italija je čuvena po celom svetu i po nekim specijalitetima iz porodice glavnih proizvoda. Tako na primer malsinovo ulje, različite vrste sireva (najpoznatiji su parmezan, mocarela, gorgonzola i maskarpone), kobasice kao što su mortadela i pršuta di Parma. Da ne zaboravimo ni italijanska vina, među kojima će svako naći nešto po svom ukusu.
Italijanski brusketi osim što su svetovno poznati, predstavljaju i tradicionalno jelo iz centralne Italije koje može da se jede kako za doručak, tako i da bude kao predjelo. Predstavlja prepečen hleb na roštilju, grilu ili tiganju bez masti i pokrivenom paradajzom i bosiljkom.
Ne možemo, a da ne obratimo pažnju i na klasične italijanske špagete koje su omiljene malima i velikima. Špagete su osnova mnogih italijanskih jela.
Njihov rodni grad je Napulj, a njegovo ime je dao Antonio Viviani 1842. godine. U Italiji čak postoji Muzej špageta gde može da se vidi 176 vrsta proizvoda od testa.
Na poslednjem, ali ne najmanje važnom mestu se nalazi pica - italijansko nacionalno jelo u obliku orkugle otvorene pogače, u klasičnoj verziji paradajza i zapečenog sira (obično moracerla).
U vezi sa uvozom paradajza u Evropu 1522. u Napulju se pojavljuje prototip italijanske pice, ali danas se ona još uvek nudi u autentičnom obliku. Jedna od najpoznatijih pica po svetu je pica margarita.
Italijanska kuhinja je veoma bogata i raznovrsna. Druga jela karakteristična za nju su palenta, lazanja, odličan kolač tiramisu, supa minestrone, različite vrste antipasti i još mnogo odličnih i iskušavajućih recepata.
Komentari