Da se ne biste zapitali zašto bi morali da zamenite pirinač u obrocima drugim namirnicama, pojasnićemo da je reč samo o belom rafinisanom pirinču.
Za razliku od prirodnih vrsta pirinča, on je prerađen i ne sadrži apsolutno nikakva vlakna. Međutim, evo čime možete zameniti pirinač u vašim specijalitetima:
1. Bulgur
Bulgur je prilično sličan pirinču - nabubri kao pirinač, obično se sprema u odnosu 1:3 sa vodom i nakon što provri, takođe se ostavi na laganoj vatri. Ovde morate uzeti u obzir vrstu samog bulgura, kao i uputstva na njegovom pakovanju, jer neke vrste zahtevaju prethodno potapanje u vodi.
2. Heljda
Budući da je dobar izvor proteina, heljda je omiljena kod vegana i vegetarijanaca. Takođe, kao i pirinač, ne sadrži gluten. I zašto ne biste konzumirali heljdu umesto rafinisanog belog pirinča? Zato što nije samo zdrava i zasitiće vas, već doprinosi i gubitku težine.
3. Ovsene pahuljice
Zašto ovsene pahuljice umesto pirinča? Postoji nekoliko razloga. Ovsene pahuljice nas zasićuju isto koliko i pirinač. One našem telu daju energiju i stoga su omiljena hrana za sportiste. Ali to nisu jedine prednosti njihovog konzumiranja. Ovsene pahuljice su dobra hrana za osobe koje pate od kardiovaskularnih bolesti jer snižavaju nivo lošeg holesterola. Istovremeno su i idealna hrana za dijabetičare jer igraju važnu ulogu u regulaciji šećera u krvi. Još jedna njihova važna sposobnost - uklanjaju višak tečnosti iz našeg tela i deluju laksativno. Rezultat je jasan - ako ih redovno uključujete u svoju dnevnu ishranu, brzo ćete dobiti elegantan struk. I na kraju, ali ne i najmanje važno – oni su veran prijatelj za povećanje libida. Šta je bolje od toga?
4. Kinoa
Možda vam ovo egzotično seme zvuči previše „fensi” (neki ga smatraj žitaricom, ali je zapravo seme biljke), ali ovo magično seme sadrži sve aminokiseline neophodne za ljudsko zdravlje. Nije li bolje da počnete da pravite recepte sa kinoom umesto da koristite običan rafinisani beli pirinač?
5. Karfiol
Možda vam se čini čudnim, ali kuvan na pravi način, karfiol može prilično da podseća na teksturu pirinča. Važno je, nakon što ga razdvojite na cvetiće, operete i ocedite, da ga sameljete blenderom na nekoliko sekundi. Zatim, kao i sva jela od pirinča, možete da ga pržite ili dinstate, ali za mnogo kraće vreme. Ideja je da ostane malo hrskav, a ne prekuvan.
Komentari