Iako je reč frikase (fricasse) francuska, veruje se da je pileći frikase, kao i frikase od drugog mesa, napravljen pre nekoliko vekova u Engleskoj.
U nekim receptima se meso prži, ali se klasični frikase priprema samo od kuvanog pilećeg mesa, a u narednim redovima ćemo se fokusirati na ovu varijantu.
Osnovno pravilo pri spremanju frikasea je, osim što dobro skuvate pileće meso, da od njega pripremite i lep bujon od kojeg ćete kasnije pripremiti svoje jelo.
Nemojte misliti da ćete samo ako pustite piletinu da provri i dodate joj malo soli, dobiti zapanjujuće ukusan pileći bujon. Ovo je krajnje nedovoljno!
U šerpu u kojoj je piletina ostavljena da se kuva dodajte so i dodajte malo sitno iseckanog korena celera, paškanata i korena peršuna. Ovo poslednje je sada teško naći u prodavnicama, ali možete koristiti i peršun i celer i njihove nadzemne delove. Ne zaboravite da se ne koriste samo listovi ovog povrća, već su i njihove stabljike dovoljno aromatične.
Ako imate pri ruci i malo šargarepe i luka, slobodno ih dodajte i u pileći bujon. Ovo nisu obavezni proizvodi, ali ako ih i koristite, bujon će svakako postati bogatiji i aromatičniji.
Kada je piletina kuvana, potrebno je da otkostite meso (ako ste koristili piletinu sa kostima) ili ga jednostavno iseckajte (u slučaju da ste izabrali da koristite pileći file).
Procedite bujon i pređite na sledeći korak, odnosno pripremu sosa za frikase.
Prema nekim bakinim receptima sos za frikase pravi se od maslaca, brašna, žumanaca i svežeg mleka, ali danas mnoge domaćice sveže mleko zamenjuju kiselim mlekom. Koje god mleko da izaberete, važno je ne samo to, već i da su jaja ostavljena na sobnoj temperaturi, a ne samo izvađena iz frižidera.
Naglašavamo da ovde nećemo davati konkretne proporcije, jer one zavise kako od količine piletine koju ste skuvali, tako i od gustine željenog sosa.
U posudi pomešajte 2-3 žumanca, sveže ili kiselo mleko i dodajte malo limunovog soka da vam smesa ne postane "na krpe". Dobro promešati da se dobije homogena smesa.
Zagrejte ulje u posudi po želji i dodajte brašno uz stalno mešanje. Poslednji uslov je veoma važan, jer ćete u suprotnom dobiti grudvice.
Kada brašno postane svetlo smeđe, počnite postepeno da dodajete proceđeni pileći bujon. Ne zaboravite da mešate!
U većinu recepata za pileći frikase možete dodati i nekoliko čenova belog luka i bibera u zrnu. Ako volite takve začine, savetujemo vam da ih ne izostavljate, imajući na umu da čenovi belog luka moraju biti sitno iseckani.
Na kraju se, opet postepeno i uz mešanje, dodaje smesa od jaja i mleka i ostavi da se ovako krčka nekoliko minuta.
Kada se sos dovoljno zgusne, dodajte mu piletinu i uživajte sa svojim najmilijima u izuzetno ukusnom i uspešno pripremljenom frikaseu.
U ovom članku možete videti Tri načina da napravite frikase.
Komentari