Bonapeti.rs»Članci»Šta je zbog čega korisno»Jagode u trudnoći - korisne ili štetne?

Jagode u trudnoći - korisne ili štetne?

Diana IvanovaDiana Ivanova
Početnik
9859
Jagode u trudnoći - korisne ili štetne?

Tokom ovog važnog perioda života, trudnoće, žena treba da bude više oprezna, da se više odmara, da dovoljno šeta, da bude srećna i, naravno, da jede bolje. Međutim, ovaj koncept mnogi doživljavaju na različite načine.

Tokom trudnoće, žene uvek žele nešto posebno. Neki žele da jedu samo kiselo mleko ili jogurt, druge imaju želju da jedu meso ili čokoladu, a treće jednostavno imaju neodoljivu želju da jedu jagode.

Da li su jagode korisne ili štetne za trudnice

Mnogi tvrde da će ovi plodovi definitivno negativno uticati na telo - i ženu i bebu. Drugi ističu zdravstvene koristi ovog svežeg prolećnog voća, naime – u ovom periodu ženi su potrebne sveže, zdrave namirnice. Hajde da pogledamo gde leži istina.

Na osnovu opšteg shvatanja i verovanja, jagode tokom trudnoće u velikim količinama su štetne. Ali ovo mišljenje se zapravo odnosi na sve ljude, bez obzira na stanje trudnoće ili njegovo odsustvo. To je zbog činjenice da je plod jagode alergen.

Stoga, ako se prejedate, definitivno možete primetiti osip na koži.

Zašto su jagode korisne u umerenim količinama za trudnice

Jagode u trudnoći - korisne ili štetne?

Jagode imaju izuzetno bogat sastav:

- Bogate su velikom količinom vitamina, mikro i makroelemenata i kiselina;

- Sadrže askorbinsku kiselinu, tako da ne morate da kupujete vitamin u apoteci ili gubite vreme tražeći kvalitetne pomorandže u jeku proleća kada su jagode svuda. Vitamin C štiti krvne sudove, jača imuni sistem, deluje kao antioksidans;

- Plod sadrži i beta-karoten i vitamine A, E. Poboljšavaju vid, regulišu deobu ćelija;

- Vitamini B1 i B2 poboljšavaju rad kardiovaskularnog sistema i jačaju nervne završetke;

- Pored svega, jagode sadrže vitamine B9, B12, PP, nikotinsku kiselinu, H, B7, K - filohinon, fluor, bakar i mangan.

Pošto jagode u potpunosti mogu zameniti citruse, što je izuzetno važno za trudnicu, one se zapravo mogu konzumirati, ali ne u velikim količinama, kao u suštini svi ostali proizvodi. Na kraju krajeva, sve može izazvati alergije, posebno tokom trudnoće.

Njihov sastav bogat vitaminima pomaže u ublažavanju i sprečavanju mnogih bolesti i neprijatnih trenutaka u ženskom telu. Ako tokom trudnoće ne unosite dovoljno vitamina i minerala, imuni sistem će oslabiti i telo neće moći da proizvodi antitela protiv patogenih mikroorganizama. Plodovi jagode su takođe odličan antiseptik. Takođe normalizuju rad želuca i creva.

Nadimanje i oticanje se često javljaju tokom trudnoće. Neke žene odmah dobiju otoke, ali većina u trećem trimestru. Jagode stimulišu bubrege, zbog čega se višak tečnosti uklanja iz tela.

Jagode su korisne i protiv hipertenzije koja često prati trudnoću. Mikroelementi u plodu snižavaju krvni pritisak, a smanjuju lipide, koji su kreatori plakova ateroskleroze.

Drugi problem tokom trudnoće je anemija. Ovo stanje je skoro uvek kombinovano sa metaboličkim poremećajima. Jagode će pomoći trudnici da koriguje i ove probleme.

Zatvor, a zatim i hemoroidi, stalno prate trudnice. Plodovi jačaju debelo i tanko crevo, štiteći na taj način ženu od tegoba povezanih sa ovim bolestima,

Koristi od jagoda za kardiovaskularni sistem i činjenica da pomažu u jačanju miokarda mogu usporiti ubrzani rad srca tokom trudnoće.

Potencijalne štete od jagoda tokom trudnoće

Jagode u trudnoći

Odmah se postavlja pitanje: Zašto ne bi trebalo jesti jagode tokom trudnoće, pogotovo zato što sadrže toliko korisnih supstanci?

Kakvu štetu mogu imati jagode za trudnice?

S obzirom na vitaminski sastav i ogroman broj koristi od ovog voća, treba znati da postoje i kontraindikacije za upotrebu.

Tako, na primer, ako je žena ikada imala alergijski osip na hranu pre trudnoće, onda se tokom trudnoće takva reakcija može intenzivirati. Jagode mogu izazvati ne samo crvene fleke na telu, već i dovesti do težih alergijskih posledica.

Jagode su u stanju da toniraju mišićno tkivo, povećavajući hipertonus materice, što može izazvati prerani porođaj ili čak pobačaj. Zato ih je, posebno u prvim mesecima i sa povećanim tonusom mišića, dobro izbegavati.

Pored toga, oksalna kiselina sadržana u jagodama inhibira sadržaj kalcijuma u ​​​​telu, koji je toliko važan tokom trudnoće.

Semenke jagode negativno utiču na sluznicu želuca. Ne preporučuje se da jedu jagode za one koji sumnjaju na probleme sa želucem ili dvanaestopalačnim crevom. Kiseline mogu pogoršati čireve i druga gastrointestinalna stanja. Ovo uključuje kolike i gastritis.

Hipotenzivi takođe ne bi trebalo da jedu mnogo jagoda.

Kako trudnice treba da jedu jagode da im ne naškode

Jagode u trudnoći - korisne ili štetne?

Jagode u razumnim količinama mogu se uključiti u ishranu trudnice. Ali neka pravila se moraju poštovati:

- Jagode ne treba jesti na prazan stomak. Čak i mlečni šejk od 3 jagode može vam pokvariti apetit i poremetiti creva. Prvo doručkujte nešto što ne iritira stomak, pa tek onda možete da pojedete nekoliko jagoda;

- Tokom trudnoće voće konzumirajte što svežije (naročito ako je proleće ili leto);

- Tokom zimskih dana možete jesti džemove od jagoda, kompote i sok od jagoda (domaće). Ali ne treba preterivati sa njima;

- Dobra užina je domaće kiselo mleko, sitni sir ili pavlaka sa jagodama. Na taj način dopunjavate korisna svojstva jagoda bakterijama mlečne kiseline i prirodnim kalcijumom;

- Glavna stvar u svemu tome je da ne preterujete, već da uvedete jagode u ishranu ne više od 2-3 puta nedeljno u malim porcijama.

Pogledajte takođe:

- Zašto bi trebalo da jedemo više jagoda;

- Lišće jagode - koristi i primena;

- Zašto sreća dolazi sa jagodama.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest