Mirođija

AdminAdmin
Glavni urednik
25036
Mirođija

Mirođija je jedinstvena biljka gde se i listovi i seme koriste kao začin. Mirođija ima zelene listove koji su mali, nalik paprati, i blagog, slatkog ukusa. Osušeno seme mirođije je svetlo braon boje i ovalnog oblika. Seme je po ukusu slično kuminu, aromatično je i slatko, ali ima i malo gorak ukus.

Mirođija je deo porodice štitonoša, koja takođe uključuje peršun, kim i lovorov list.

Naziv mirođija, na engleskom dill, potiče od staronordijske reči dilla, što znači umirujem. Ovaj naziv odražava tradicionalnu upotrebu mirođije i kao sredstva za ublažavanje gasova i kao lek za nesanicu.

Istorija mirođije

Poreklo mirođije vodi poreklo iz južne Rusije, zapadne Afrike i regiona Mediterana. Zbog svojih kulinarskih i lekovitih svojstava se koristi milenijumima. Mirođija se takođe pominje u Bibliji i u drevnim egipatskim spisima. Bila je popularna u drevnim grčkim i rimskim kulturama, gde je smatrana kao znak bogatstva i poštovana zbog svojih brojnih lekovitih svojstava. Mirođija se koristi još od Hipokrata, oca medicine, u receptu za čišćenje usta.

Danas je mirođija važan začin u kulinarstvu Skandinavskog poluostrva, srednje Evrope, severne Afrike i Rusije.

Sastav mirođije

Semenke mirođije su veoma dobar izvor kalcijuma i dobar izvor minerala mangana i gvožđa. Mirođija sadrži dve jedinstvene vrste lekovitih komponenti: monoterpene, uključujući karvon, limonen i anetofuran, i flavonoide, uključujući kempferol i visenin. 2 grama mirođije sadrži 5, 06 kalorija i 0, 40 grama proteina.

Izbor i čuvanje mirođije

Kad god je moguće, dobro je izabrati svežu mirođiju umesto sušene, jer ima veće aromatične kvalitete ukusa. Sveže lišće mirođije treba da izgleda čupavo i zelene boje da bi bilo dobrog kvaliteta.

Sveža mirođija uvek treba da se čuva u frižideru ili umotana u vlažnu krpu ili sa stabljikama stavljenim u posudu sa vodom. Pošto je veoma krhka, čak i ako se pravilno skladišti, mirođija će ostati sveža samo oko dva dana.

Druga opcija je da stabljike mirođije lagano poprskate vodom, a zatim ih labavo umotate u kuhinjski ubrus i zatvorite u plastičnu kutiju ili kesu koja se stavlja u frižider. Na ovaj način, mirođija može da ostane sveža do nedelju dana ili duže.

Stabljike mirođije možete i da odsečete sa dna i stavite ih u čašu hladne vode, lagano umotajte grančice mirođije vlažnim kuhinjskim papirom, a zatim labavo umotate vrh plastičnom kesom. Tako će mirođija biti spremna za skladištenje u frižideru i neće apsorbovati miris ostalih proizvoda u njemu.

Mirođija u saksiji

Mirođija se takođe može čuvati i zamrznuta, cela ili isečena, u hermetički zatvorenoj posudi. Dobro oprana i otresena od vode, mirođija se stavlja uspravno u plastičnu kesu sa zatvaračem i spremna je za zamrzavanje. Sveža mirođija može da se zamrzne do dva meseca, ali će joj posle toga potamneti zelena boja. Nije potrebno odmrznuti stabljike mirođije pre upotrebe.

Osušeno seme mirođije treba čuvati dobro zatvoreno u staklenoj posudi na hladnom, suvom i tamnom mestu gde će ostati sveže oko šest meseci.

Kuvanje sa mirođijom

Kao što je uvodna rečenica jasno pokazala, svi delovi mirođije dolaze u upotrebu. Sveže, sitno iseckane nežne stabljike su neizostavan deo brojnih prolećnih jela. Mirođija je veoma pogodna za aromatiziranje taratora, supa, zelenih salata, mladog sira, sira, ribe, sosova, kuvane jagnjetine ili govedine.

Ukus mirođije se odlično slaže sa svim jelima od krompira - pečenim, prženim ili kuvanim. Grašak, boranija i pečurke takođe dobijaju veoma svež ukus zahvaljujući mirođiji.

Veoma važan detalj u upotrebi mirođije je da je ne treba kuvati zajedno sa jelom, kako ne bi izgubila sjajnu aromu. Mirođija se odlično slaže sa limunom, lukom, belim lukom i biberom.

Cvetovi mirođije stavljaju se u turšije, kisele krastavce, riblje konzerve i razne marinade. U pojedinim krajevima naše zemlje njene semenke se koriste za začinjavanje sarmi od lista vinove loze.

Zanimljiva je činjenica da je u švedskoj kuhinji mirođija ono što je za nas aleva paprika – veoma poštovan i korišćen začin. U moldavskoj i ruskoj kuhinji, mirođija je veoma omiljena aroma za začinjavanje salata, supa i raznih jela od mesa.

Koristi od mirođije

Jedinstvene koristi za naše zdravlje dolaze od dve vrste lekovitih komponenti mirođije koje ona sadrži, a to su monoterpeni i flavonoidi, a generalno su:

- Zaštita od slobodnih radikala i kancerogena. Dokazano je da monoterpeni deluju tako da aktiviraju enzim glutation-S-transferazu, koji pomaže da se antioksidativni molekul glutationa poveže sa molekulima oksidansa koji bi inače štetili telu. Isparljiva ulja sadržana u mirođiji mogu pomoći u neutralizaciji nekih vrsta kancerogena.

Tarator sa mirođijom

- Mirođija ima antibakterijski efekat;

- Mirođija pomaže u sprečavanju gubitka kostiju; Mirođija, kao veoma odličan izvor kalcijuma, igra važnu ulogu u smanjenju gubitka koštane mase koji se javlja nakon menopauze i u nekim bolesnim stanjima, kao što je reumatoidni artritis;

- Mirođija poboljšava protok mleka tokom dojenja. Korisna je i kod mučnine, ima vazodilatacijski efekat i ublažava bol. Napitak od prokuvane mirođije ili njenih semenki širi krvne sudove, snižava visok pritisak, opušta glatke mišiće creva.

Štetnost mirođije

Konzumacija mirođije se ne preporučuje osobama koje pate od akutnog zapaljenja creva i želuca jer povećava kiselost.

Čaj od mirođije

Mirođija je deo porodice Apiaceae, kao zeljasto, jednogodišnje, povrće, sa posebnom terapeutskom vrednošću. Od davnina su ga uzgajali Egipćani, Grci i Rimljani, a danas je biljka poznata širom sveta. U tradicionalnoj medicini, seme mirođije se koristi zbog svojih estrogenih svojstava, i preporučuje se za ispravljanje nedostatka estrogena kod žena. Čaj od mirođije povećava grudi, ubrzava rast kose, omekšava kožu, produžava ženinu biološku mladost.

Dejstva čaja od mirođije:

Stimuliše i harmonizuje aktivnost reproduktivnog sistema kod žena, pokreće menstrualni ciklus, stimuliše oslobađanje mleka kod dojilja. Deluje kao tonik za varenje, želudac, karminativna je, antispazmodik, diuretik.

Doprinosi:

- normalnom funkcionisanju ženskog hormonskog sistema;

- normalizaciji mlečne sekrecije u mreži;

- normalnom funkcionisanju varenja;

Čaj od mirođije

- smanjuje grčeve koji se javljaju u digestivnom traktu.

Čaj od mirođije se koristi kao dodatni lek za: amenoreju (izostanak menstrualnog ciklusa), hipogalaktiju (malo lučenje mleka), dismenoreju (nepravilan i bolan menstrualni ciklus), neplodnost kod žena, prevremenu menopauzu, hipoplaziju dojke, loše varenje, nadimanje ( nadimanje stomaka), digestivnih spazama.

Kontraindikacije za čaj od mirođije

Hipermenoreja, ciste na jajnicima, čvorovi na dojkama, benigni i maligni tumori dojke ili genitalnih organa, trudnoća, alergija na mirođiju.

Unos

- prah - biljka se fino melje električnom mlinom. Uzimajte po jednu kašičicu, koja kora da bude suva 4 puta dnevno na prazan stomak. Prašak se drži pod jezikom 10-15 minuta, a zatim se proguta sa vodom.

- jedna kašičica gornjeg dela biljke doda se u 250 ml vode, drži 6-8 sati na sobnoj temperaturi, zatim se procedi i pije na prazan stomak. Uzimati 3 čaše sa maceracijom dnevno, 30 minuta. pre jela.

- Kuvani napitak od mirođije - priprema se od kašičice, dodajući gornji deo biljke u 250 ml ključale vode, držanje 15 minuta na sobnoj temperaturi, zatim proceđivanje i ispijanje na prazan stomak. Unesite 3 šolje infuzije dnevno 30 minuta pre jela.

Ulje mirođije

Eterično ulje mirođije se dobija iz suvog semena mirođije i bogato je korisnim materijama koje pozitivno utiču na naše zdravlje.

Pomaže kod mišićnih, abdominalnih, respiratornih ili crevnih grčeva. Eterično ulje mirođije smiruje grčeve, bez obzira na njihovu prirodu, ublažavajući epizode ​​kašlja, štucanja, bolova u mišićima ili bolova u stomaku. Ulje mirođije ima opuštajući efekat koji leči i sprečava grčeve.

Pored toga, eterično ulje mirođije olakšava varenje stimulišući probavne sokove. Takođe stimuliše pljuvačne žlezde, što takođe doprinosi dobrom varenju.

Takođe se pokazalo da može da izleči probleme kao što je nadimanje, ali i da ih spreči.

Eterično ulje mirođije se takođe koristi zbog svojih dezinfekcionih svojstava. Ako ga dodate u salate, štiti vas od mikrobnih infekcija. Takođe promoviše lečenje infekcija debelog creva, urinarnog trakta, bubrega i genitalija. Ako se koristi spolja, eterično ulje mirođije štiti rane, sprečava infekciju i ubrzava njihovo zarastanje. Ulje mirođije se može nanositi kao što jeste ili razblaženo vodom ako imate osetljivu kožu.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Popularni članci danas