Ne naročito popularan začin u našoj zemlji sa egzotičnom aromom i ukusom. Ovo je ružičasti biber (ponekad se naziva i brazilski biber) - zanimljiv i neobičan dodatak na polici tegli i kesica začina kod kuće.
Kako se dobija ružičasti biber
Pre svega, moramo reći da ružičasti biber nije u srodstvu sa popularnim crnim biberom koji možemo naći na svakom stolu. Jedina sličnost između njih je ime. U stvari, ružičasti biber je tako nazvan po sličnosti sa crnim biberom zbog sličnog izgleda između njih - obe vrste su sitna zrna sa ukusom bibera.
Međutim, biljke iz kojih se dobijaju su potpuno različite.
Ružičasti biber se dobija iz plodova biljke Schinus terebinthifolius iz porodice Anacardiacee. Njegova domovina je Brazil, tačnije Peru i Čile. To je malo, zimzeleno cvetajuće drvo sa mirisnim listovima i grozdovima ružičastih plodova. Precizno se sakupljaju i pretvaraju u začinski ružičasti biber. Zanimljiva činjenica je da je biljka veoma invazivna - lako se prilagođava i brzo zauzima velike prostore. Zbog toga se na nekim mestima (Australija i Florida na primer) njegov uzgoj kontroliše kako bi se zaštitila lokalna flora.
Plodovi ružičastog bibera
se sakupljaju i suše u hladu ili na suncu, zatim pakuju i prodaju. Oni plodovi sušeni na suncu mogu imati malo gorak ukus i malo su naborani po izgledu, ali oni sušeni u hladu su savršeno sferični i delikatniji kao začin. Visokokvalitetni ružičasti biber u zrnu može zadržati svoja svojstva do 18 meseci ako se čuva u dobro zatvorenoj tegli na hladnom i tamnom mestu.Nećete uvek pronaći ružičasti biber u lokalnoj prodavnici, a možda čak ni u većim prodavnicama. Međutim, može se naći na većim međunarodnim tržištima začina i, naravno, na mreži. Pažljivo pročitajte opis pakovanja ili proizvoda u online prodavnicama začina da biste bili svesni šta tačno kupujete.
Karakteristike ružičastog bibera
Ružičasti biber ima blag i prijatno pikantan ukus, ali i njegova zrna imaju divan voćni i čak blago cvetni ukus i aromu. Zanimljivo je da začin ne sadrži jedinjenje piperin, koji se može naći u crnom, zelenom i belom biberu. Stoga je ružičasti biber mekši i delikatniji.
Zrna ružičastog bibera su mekana i imaju krhku ljusku. Ne preporučuje se mlevenje u mlinu - bolje je da se izgnječi u avanu sa tučkom. Međutim, ako želite da ih sameljete, uradite to neposredno pre upotrebe i dodajte nekoliko zrna crnog, zelenog ili belog bibera. Čvrsta zrna će olakšati mlevenje ružičastih, koja su previše mekane da bi mlin dobro obradio kada su samo ona u njemu. Ili ih možete koristiti cela, dodajući ih direktno u jelo. U stvari, upravo da bi se što bolje sačuvala aroma i ukus ružičastog bibera, ne prodaje se mleven, već uvek u celom zrnu.
Vrlo često se u mešavinu crnog, zelenog i belog bibera dodaje ružičasti biber, a takva kombinacija se može naći pod zajedničkim nazivom "šareni biber". Ovaj mešani začin ima bogat, raznolik ukus obogaćen notama egzotičnog voća zahvaljujući ružičastom biberu.
Zanimljiva ideja je da se ružičasti biber u zrnu posebno ispeče kratko vreme pre upotrebe. Ovo će vam omogućiti da dobijete dublji ukus orašastih plodova od njih.
Za šta se koristi ružičasti biber u kuvanju?
Ružičasti biber u početku može izgledati previše začinjen i možda ćete se osećati preplavljenim opcijama za njegovu upotrebu. Ovo ne bi trebalo da vas odvrati - to je zapravo prilično svestran začin koji se može koristiti u raznim jelima.
Prvo, da pomenemo jednu osobinu - ružičasti biber sadrži pinen, koji se smatra prirodnim repelentom insekata i nalazi se u mnogim drugim biljkama kao što su četinari, kore citrusa, pa čak i kanabis. Ovaj sastojak daje malim ružičastim plodovima aromu bora i citrusa, a neki čak prepoznaju i ukus limuna. Iako se smatra paprenim i začinjenim, ružičasti biber više podseća na čili nego na tipičnu ljutinu crnog bibera.
Zbog ljutih nota, kada ga koristite, nemojte preterati – kao što može da poboljša hranu, može i pokvariti ukus ako koristite previše bibera u zrnu.
Egzotični začin se može koristiti sam ili u kombinaciji sa drugim začinima za aromu govedine, živine, jela od ribe (posebno bele ribe ili lososa), pa čak i jela od slanine. Njime se obogaćuju razni sosevi, salate, morski plodovi, prelivi.
Zanimljivo je, kada se ružičasti biber pomeša sa belim lukom i limunskom travom, postaje savršen dodatak mnogim karijima tipičnim za tajlandsku kuhinju. Može se koristiti i sa korijanderom, cimetom, nanom, kardamonom, šafranom, bosiljkom, susamom, bergamotom, lavandom, ruzmarinom, a ukusi im se međusobno dopunjuju i obogaćuju.
Ružičasti biber je dobro dodati na kraju kuvanja da bi zadržao svoju ružičastu ili crvenu boju. Tako ne samo da će odavati voćnu aromu i ukus, već će jela učiniti privlačnijima dajući im boju.
Među nekonvencionalnijim upotrebama ružičastog bibera je njegova upotreba u desertima, sladoledima, koktelima i sirupima. Takođe se može dodati u krekere, sireve, mlečnu hranu poput kajmaka i putera, ili čak dodati u kokice.
Da li je ružičasti biber dobar za zdravlje
Ovde nema mnogo studija i nedostaju definitivna mišljenja o mnogim zdravstvenim koristima ružičastog bibera. Međutim, svakako je koristan za visok šećer u krvi jer može smanjiti nivo glukoze u krvi. Takođe je poznato da sadrži antioksidante i antibakterijska eterična ulja. Postoje hipoteze da ima antikancerogeno dejstvo i stoga se može koristiti profilaktički protiv tumora. U Brazilu se ružičasti biber smatrao efikasnim lekom za prehladu, kašalj, pa čak i astmu, a domoroci su žvakali njegove semenke u slučaju potrebe.
Ostale tegobe kod kojih začin pomaže prema nekim izvorima su reumatizam, menstrualni grčevi, infekcije urinarnog trakta i bronhitis.
Pored koristi za telo, postoje i opasnosti. Zato treba biti oprezan sa njegovom konzumacijom i ne preterati.
Poznato je da uzimanje velikih količina ružičastog bibera može imati toksičan efekat. Ljudi sa alergijom na indijski orah treba u potpunosti da izbegavaju upotrebu i konzumaciju sitnih ružičastih zrna, jer mogu izazvati tešku alergijsku reakciju. To je zbog srodstva ružičastog bibera sa indijskim orahom.
Verovatno zbog sličnih reakcija kod nekih ljudi, ili zbog blizine biljke otrovnom bršljanu, začin je pre izvesnog vremena sasvim neopravdano proglašen otrovnim i u nekim delovima zabranjen. Kasnije je, međutim, ova zabrana ukinuta i ružičasti biber je postao veoma popularan.
Ukratko - ružičasti biber nije ni veoma koristan i štetan po zdravlje (osim ako nemate alergije). Zato ne gledajte na njega kao na lek, već kao na priliku da svojim kulinarskim kreacijama date zanimljiv i netipičan ukus.
Komentari