Minerali su neophodni za dobro zdravlje. Ljudsko telo koristi preko 80 minerala za svoje normalno funkcionisanje.
Svaka živa ćelija direktno zavisi od minerala u telu, jer su oni odgovorni za ispravnu strukturu i funkcionisanje. Neophodni su za formiranje krvi i kostiju, za sastav telesnih tečnosti, za zdravo funkcionisanje nervnog i kardiovaskularnog sistema.
Magnezijum
Preporučena dnevna doza za: muškarce - 350 mg, žene - 280 mg, trudnice - 320 mg. Magnezijum je ključna supstanca za pravilno funkcionisanje nerava i mišića. Pomaže telu da bolje apsorbuje kalcijum i stoga je odgovoran za održavanje zdravih kostiju.
Kalcijum
Preporučena dnevna doza za: odrasle - 800 mg, trudnice i malu decu - 1200 mg. Kalcijum je potreban za izgradnju i održavanje koštanog sistema. Doprinosi formiranju ćelijskih membrana, kao i regulaciji nervne ekscitabilnosti i kontrakcija mišića. Kalcijum gradi jake kosti i zdrave zube. Pomaže srcu da redovno kuca.
Pomaže vašem nervnom sistemu, posebno u prenosu impulsa, doprinosi normalizaciji zgrušavanja krvi. Može pomoći u sprečavanju gubitka kostiju povezanog sa osteoporozom. Efikasniji je u kombinaciji sa: vitaminima A, C, D, gvožđem, magnezijumom, manganom, fosforom, kalijumom, bakrom, silicijumom, cinkom, borom, selenom, hromom, kao i mnogim drugim elementima u tragovima.
Kalijum
Preporučena dnevna doza za odrasle je 2000 mg. Kalijum je treći najzastupljeniji mineral u telu. Neophodan je za sintezu proteina, ugljenih hidrata i lučenje insulina iz pankreasa, za regulisanje ravnoteže vode u organizmu.
Selen
Preporučena dnevna doza za: muškarce - 70 mikrograma, žene - 55 mikrograma, trudnice - 65 mikrograma. Selen stimuliše metabolizam, prirodni je antioksidans, štiti ćelije i tkiva od slobodnih radikala. Selen takođe podržava funkciju imunog sistema i neutrališe neke otrovne supstance kao što su kadmijum, živa i arsen koje se mogu progutati ili udahnuti.
Gvožđe
Preporučena dnevna doza za: odrasle - 10 mg, žene u menopauzi - 15 mg, trudnice - 30 mg. Nedostatak gvožđa lišava tkiva kiseonika i može dovesti do anemije. Simptomi za to su umor, bledilo, vrtoglavica, osetljivost na hladnoću, razdražljivost, letargija, slaba koncentracija i lupanje srca.
Utvrđeno je da sledeća hrana inhibira apsorpciju gvožđa: kafa, čaj, hrana od soje, antacidi i tetraciklin. Takođe, prekomerne količine kalcijuma, cinka i mangana takođe mogu inhibirati njegovu apsorpciju.
Komentari