Natrijum nitrit (E250) je stabilizator, koji se dodaje mnogim vrstama mesa i mesnih proizvoda da uspori rast bakterija i spreči da sveže crveno meso potamni.
Termički obrađeno meso koje je prethodno tretirano natrijum nitratom stupa u interakciju sa aminima koji su u njemu uvek prisutni. Tako nastaju hemijska jedinjenja - nitrozamini.
Nitrozamini su hemijska jedinjenja. Dobijaju se reakcijom nitrita sa sekundarnim aminima. Za njihovo formiranje neophodni su određeni uslovi, kao što su visoka kiselost sredine (kao što je ona u želucu), visoke temperature (kao na primer tokom prženja) itd.
Nitrozamini su izuzetno kancerogena jedinjenja. Njihova najveća količina je upravo u namirnicama, koje su prethodno bile tretirane natrijum nitritom. Nitrozamini su dokazano kancerogene hemikalije.
U laboratorijama je čak praksa da naučnici ubrizgavaju miševima nitrozamine kada žele da oni dobiju rak dojke ili neki drugi oblik raka da bi ga potom proučavali.
Natrijum nitrat – šalitra, dodaje se mesu kako bi se sačuvala ružičasta boja kobasica. Međutim, umesto toga se može koristiti natrijum nitrit. Slanog je ukusa i teško se može razlikovati od kuhinjske soli.
Međutim, njegova upotreba, pored kancerogenog dejstva, može dovesti i do hiperaktivnosti i drugih štetnih reakcija. Zabranjen je u nizu zemalja, a u Evropskoj uniji je njegova upotreba strogo ograničena u prehrambenoj industriji.
Uprkos ograničenjima i zabranama, aditiv natrijum nitrit ili nitritna so se može naći u skoro svakom komercijalno pakovanom proizvodu. Reč je o svim salamama, kobasicama, viršlama, slanini.
Osim njih, aditiv je prisutan i u izloženom svežem mesu i često nije označen. Tako možemo kupiti nešto što izgleda sveže i novo, što je zapravo zavidnih godina.
Pokazalo se da dnevna konzumacija prerađenog mesa dovodi do 6.700% povećanja rizika od raka pankreasa, kao i drugih vrsta raka.
Takođe pogledajte koji su najopasniji konzervansi u hrani, saznajte koji proizvodi sadrže mononatrijum glutamat i saznajte kada ulje postaje kancerogeno.
Komentari