Na prvi pogled kuvanje pirinča izgleda kao dečija igra, u kojoj bi mogli da se snađu čak i oni od nas koji nisu stručnjaci u kuhinji.
Pirinač uvek možete da pripremite, ali neće vas uvek ukus konkretnog jela iznenaditi i očarati. To je uglavnom zbog nekih grešaka koje se dešavaju pri kulinarskoj obradi ove zrnaste hrane.
Da biste sačuvali energetsku vrednost, korisne materije, vitamine i minerale, dobar ukus pirinča, pri kuvanju treba da pratite sledeća pravila:
- Ako ne natopite prethodno pirinač, obavezno ga operite, dok ne prestane da pušta "mlečnu" vodu.
- Najbolje je da potopite pirinač u vodi oko 30-60 minuta u zavisnosti od godišnjeg doba. Sat vremena se namirnica ostavlja u vodi samo tokom zime. Na taj način pirinač omekša, zbog čega brže bude spreman za kuvanje i bolje se sačuvaju hranljive materije.
- Da bi bio mekan i bez suvišne tečnosti, koja se često dobija, odnos pirinač/voda treba da je 1:1, 25. Prema nekim drugim preporukama najviše odgovara odnos 1:2 i 1:3.
- Dok pirinač vri na ringli i deset minuta nakon što je već gotov, ne treba da sklanjate poklopac sa šerpe. Ako se otvori i para iz jela izađe, kuvanje protiče sasvim drugačije.
- Kad provri obavezno se smanji ringla i pirinač "tiho" vri. Pred kraj kuvanja, treba da je sasvim slabo.
- Nemojte dodavati so dok kuvate pirinač.
- Za deserte najviše odgovaraju vrste pirinča sa okruglastim zrnom. Italijanski pirinač arborio je idealan za kuvanje rižota, a dugozrnassti španski pirinač dobro odgovara za kuvanje paelje.
Komentari