Način pripreme
Ovaj mirisni eliksir baba je spremala od ruža iz naše bašte, čija aroma je plenila svakog prolaznika. U cvetnoj leji se nalazi koren ruže, čarobnog mirisa i veoma mnogo cvetića u cvasti.
Upravo od njih sam sakupljala cvetove i radujem se što ću uživati makar i u maloj količini aromatičnog ružinog sirupa.
Ako pak uspete da naberete ružine latice od sorte Damascena ne propuštajte ovaj recept!
Ružu očistimo od drške i cvetnu ložu ružinog cveta zalivamo s čašom-dve izvorske ili proključale vode! Posuda treba da bude emajlirana ili staklena, ne metalna!
Zasipamo ih 1 kg šećera i drvenom kašikom dobro promešamo da se svi sastojci pomešaju. Poklopimo posudu i stavimo je u podrum /u frižider/ na hladnom toprilike 24 sata- Dva-tri puta promešamo sadržaj posude.
Sledećeg dana na jakoj ringli kuvamo sirup od ostalog šećera i količine vode- Čim se sirup zacakli i postane prozračan, smanjujemo temperaturu.
Šerpu sa ružinim cvetom i šećerom treba da izvadimo iz frižidera, kako bi bila na sobnoj temperaturi i da se šećer istopi.
Tada cvetove procedimo kroz gazu do poslednje kapljice dobro pritiskajući ovaj mirisni eliksir.
Sipamo ga u sirup i kuvamo na umerenoj temperaturi dok se ne zgusne.
Neprestano mešamo drvenom kašikom, uz ringlu smo kako ne bi zagorelo! ! !
5 minuta pre nego što skinemo sirup dodajemo limunsku kiselinu, pomešanu sa malo tople vode.
Ružin sirpu sipamo u suve zagrejane flašice i zatvaramo. Okrećemo ih sa poklopcem ka dole i zavijamo u vunenu krpu za uvijanje hleba /krpu/, da se polako hladi.
Neka vam je slatko i mirisno!
Savet: S obzirom da je moje količine bilo zaista malo, ja nisam dodavala limunsku kiselinu.
Kada je sirup za brzu konzumaciju, umesto limunske kiseline se dodaje ½ sveže zeđenog soka limuna. Sirup treba da bude hladan kako bismo sačuvali vitamine citrusa.
Koncentrat držimo u frižideru i razređujemo po ukusu.