Način pripreme
Aronija je veoma korisno i za naše zdravlje dragoceno voće. Pomalo podcenjena, ona je snažan imunostimulant. Zato je koristimo tokom zimskih meseci u obliku slatkog, sirupa ili sušenu.
Očistimo voćku od drški i listova. Zrnca stavljamo u đevđir i peremo pod tekućom vodom.
Stavljamo ih u staklenu ili emajliranu posudu, prelivamo ih šećerom, dodajemo vodu i limunov sok.
Ostavljamo ih na hladnom na 12 sati, a za to vreme pažljivo mešamo sastojke. Narednog dana cedimo voće u đevđiru, a isceđeni šećerni sirup stavljamo na ringlu.
Kuvamo na umereno jakoj vatri dok se šećer ne istopi. Nakon toga smanjujemo temperaturu i nakon otprilike 20 minuta dodajemo voće i aromatični karanfilić, uvijen u snop od gaze. Slatko kuvamo još 15 minuta i sklanjamo sa ringle.
Slatko stoji još 12 sati na hladnom, kako bi voće upilo arome i sirup.
Dokuvamo da se dobije neophodna gustina, tako što kapljica sirupa, stavljena na hladan porcelanski tanjirić, ne počne da se razliva.
Dodajemo limunsku kiselinu, istopljenu u 2 supene kašike mlake vode. Odvojimo gazu sa zrncima karanfilića.
Pripremamo čiste i suve teglice. U njih sipamo još vruće slatko i okrećemo naopako, sa poklopcem na dole kako bi se zapečatile od ostatka toplote. Prekrivamo ih krpom.
Slatko je odgovarajući sastojak za slepljivanje keksića sa cimetom, dodat u kolače, dopunjavajući ga gorkasto kiselkastim ukusom ili pomešano sa pavlakom ili kiselim mlekom za doručak.
Prijatno! Slatko od crne aronije je sjajno!