Bonapeti.rs»Recepti»Pite»Bundevara»Najbolja bundevara

Najbolja bundevara

Ivan KatsarovIvan Katsarov
Pomoćnik kuvara
4092746
Najbolja bundevara
Fotografije: Ivan Katsarov
1 / 5
27/01/2022
Omiljeno
Skuvaj
Dodaj
Prijavi
Priprema
30 min.
Kuvanje
40 min.
Ukupno
70 min.
Porcije
10
"Ne usuđujemo se da poredimo najbolju bundevaru sa drugima - nema potrebe, čim je probate shvatićete da vam poređenje nije potrebno"

Potrebni sastojci

  • bundeva - 1 kg i malo više
  • šećer - po ukusu
  • cimet - 2 kesice
  • so - 1 kašičice
  • šećer u prahu - za posipanje
  • orasi - 400 g
  • maslac - 150 g
  • med - 5 - 7 supenih kašika, pčelinji
  • kore za pitu - 1 pakovanje, fine, razvijene
* merne jedinice

Način pripreme

Naša porodica je imala veliki problem sa bundevarama, tačnije sa kuvanim orasima.

Nezavisno od toga koliko savršeno je testo zamešeno, koliko savršeno su razvijene kore, koliko je bundeva predivna i slatka - u momentu kada se razvijena kora obilno pospe bundevom i orasima i uvije pita sa bundevom, orasi se skuvaju, a kore natope da budu mekane. Ovakav nesrećni završetak svake bundevare uopšte nije bio po ukusu moje bake Cvetane koja je po pitanju kulinarstva bila perfekcionista i pronašla je rešenje problema.

Najbolja bundevara ima posebnu tehniku uvijanja kora i ređanja nadeva - izuzetno prosta tehnika, ali rezultat je svakog puta savršen. Evo recepta:

1. Bundeva se izrenda, ali ne preterano fino.

2. Izrendana bundeva se posoli solju, izmeša se i ostavlja se na 10 minuta da ispusti malo vode. Nakon toga se pažljivo cedi rukom kako bi se oslobodio višak vode i da bismo imali hrskavu, a ne natopljenu bundevaru.

3. U isceđenu bundevu se dodaje šećer po ukusu (ja stavljam 7-8 supenih kašika), 1 kesica cimeta i dobro se izmeša. Ovo je nadev za bundevaru.

4. Maslac se istopi. Za Badnje veče pravimo bundevaru sa uljem.

5. Orasi se izmrve, ali ne preterano sitno kako bi se osetili komadići.

6. Uzima se jedan list razvijenih kora i podmazuje se cela njegova površina. Po želji može da se pospe šećerom (ukoliko volite slađe). Na nju se stavlja drugi list. Po želji možete da pouljite i njega. Uvek koristimo dva lista kako bismo uvili jedan rolat. I sada sledi velika tajna koja je izuzetno prosta i zbog toga je genijalna.

7. Po cceloj dužini kratke strane lista se stavlja nadev. Samo tamo! Nakon toga se stavlja malo pčelinjeg meda (1 supena kašika) na nadev od bundeve za još divniji ukus. Nakon toga se uvija rolat od bundeve korama, ali samo 2-3 obrtaja napred (pogledaj shemu na fotografijama). Cilj je da se uvije mokri nadev korama kako bi se ga izolovao od oraha koje tek treba da stavimo. Tako se oni neće smočiti i prema tome neće se skuvati, već će se zapeći i bundevara će postati veoma hrskava i milenijumska.

Postoji ogromna razlika u ukusu između skuvanog i pečenog oraha! Nakon toga uvijanje više od 2/3 površine lista ostaje sloboda pred nama. Ova površina se obilno posipa orasima, cimetom i sa malo šećera (1 supena kašika). Nakon toga se uvija rolat do kraja. Da li možete da zamislite? !

Gotov rolat u svojoj sredini ima nadev od bundeve koji je izolovan sa nekoliko slojeva kore, a oko nje se nalazi nadev od oraha i cimeta sa šećerom. Kada se prilikom pečenje šećer istopi i karamelizuje, stopiće se na jedan magičan način sa orasima i cimetom. Tako ćemo imati mekan i sočan centar, a oko njega se nalazi mnogo slojeva hrskavosti - savršen kontrast. U kulinarstvu uvek težimo takvom kontrastu tekstura i kontrapunkta koji daje karakter svakom jelu... od kremsupe sa krutonima do štrudle.

Veoma je važno da se nadev stavlja na kratku stranu lista (pogledaj shemu). Dakle, ispred nas je velika površina koja će biti posuta orasima i kada se uvija rolat dobiće se više slojeva oko mekane unutrašnjosti. Ako stavite nadev na dugačku stranu kora - imaćete malo slojeva od oraha, zato što je površina kore isped mala.

8. U tepsiju namazanu ulje se ređaju rolati jedan do drugog. Odozgo se mažu maslacem i posipaju se sa još malo šećera.

9. Rerna se unapred zagreva na 200°C. Kada se ubacuje tepsija da se peče - smanjuje se na 180°C. Kada boja kora počne da postaje blago narandžasta - smanjuje se rerna na 150°C i peče se dok ne bude gotovo.

10. Vadi se bundevara i odavde pa nadalje postoje dve varijante. Jedna je ona moje bake - bundevara se ostavlja da se u potpunosti ohladi i nakon toga se posipa šećerom u prahu.

Druga je savremenija - da se traži drugi kontrapunkt, tj. da se posluži vruća bundevara sa kuglom sladoleda i malo mente za raskoš. Ovo je pogodnije ako smo napravili štrudlu (po istoj tehnici, ali nadev je sa jabukama ili čak dunjama, umesto bundeve).

Ovde na bonapeti.rs sam već objavila recept za najbolju štrudlu.

Dodatne napomene:

Maslac može da se zameni biljnom masnoćom i da se dobije posna bundevara - kao što sam rekla na početku, mi tako pravimo bundevaru za Badnje veče.

Ako pravite štrudlu sa dunjama - začinite ih vanilom, a cimet koristimo samo da bismo posuli onaj deo kore koji se sa orasima.

U receptu za najbolju bundevaru beli šećer možete da zamenite smeđim ili muskovado.

Neka vam je ukusno!

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Rejting

4
50
41
30
20
10
Oceni: