Način pripreme
Unapred zagrevam rernu na 200 °C.
U tepsiju u kojoj će se peći sočna piletina sa pirinčem stavljam pileće batake i zalivam ih sa 3 supene kašike ulja. Posolim ih i začinjavam crnim biberom i alevom paprikom (obično koristim dimljenu), a zatim dobro utrljam začine i ulje u meso.
Ređam batake sa kožom na dole i stavljam tepsiju u rernu na 20 minuta.
Dok se pileći bataci peku, veoma dobro operem pirinač i ostavljam ga u vodi da se namoči takođe na 20 minuta. Ovo je jedna od tajni najukusnijeg pirinča koji se ne lepi i ne pretvara se u kašu. Važno je da se opere veoma dobro i da se ostavi namočen u vodi na kratko.
Sitno se nasecka beli luk, a luk, šergarepa i paprike na kockice.
Kada je prošlo 20 minuta od namakanja pirinča, u šerpu sipam ostalo ulje, dodajem lovorov lsit i stavljam na ringlu. Na masnoću propržim na 2 minute šargarepe i u njih dodajem luk, beli luk i paprike. Mešam, dodajem 30 ml vode i dinstam poklopljeno 2-3 minute.
Ocedim pirinač od vode i dodajem ga u povrće u šerpu. Dobro izmešam i propržim na kratko dok pirinač ne promeni boju i ne postane staklen.
Dodajtem paradajz izrendan na rende (ili iz konzerve) u pirinač. Začinjavam solju, prstohvatom šećera i estragonom.
Vadim batake iz rerne i vadim ih iz tepsije.
Sipam pirinač u tepsiju u masnoću koja se odvojila od pečenja bataka.
Dodajem vodu u pirinač poštujući odnos 3 dela vode i 2 deo pirinča. Za raskoš jedna od tri dela tečnosti može da bude belo vino. Sve dobro izmešam i proverim da li je slano. Po potrebi - dodatno posolim ukusno pile sa pirinčem.
Vraćam batake u tepsiju i ređam ih na pirinač, ali ovog puta sa kožom okrenutom ka gore.
Vraćam tepsiju u rernu smanjujući jačinu na 150 °C. Ovo je druga tajna ukusnog jela - pirinač voli da se kuva na nižoj temperaturi.
Zapečem seosko jelo na još 40 minuta računajući od momenta kada je tečnost u tepsiji uzavrela.
Posipam sitno naseckanim peršunom kada iz rerne izvadim piletinu sa pirinčem na trakijski način.