Način pripreme
Džigerice se operu, ocede i posuše.
Luk se nasecka na polumesece. Najukusnije bude sa kombinacijom žutog i crvenog luka.
Paprike se naseckaju na ivice, šargarepe se rendaju na krupno rende, a paradajz se seče na kockice. Može da se koristi i paradajz iz konzerve. Beli luk se sitno nasecka.
Uvaljamo džigerice u brašno i istresemo kako bi spao višak.
I dubljem tiganju ili šerpi zagrejemo masnoću i pržimo džigericu sa jedne i druge strane, ali ne dok kulinarski ne bude gotovo, nego kada uhvati boju - otprilike 1 minut sa svake strane. Nakon toga vadimo džigerice u tanjir.
U istoj masnoći u kojoj smo pržili džigerice propržavamo luk zajedno sa šećerom, ali ne da postane zlatkasto, nego samo da postane blago providan.
Dodajemo šargarepe, paprike (i ljutu papriku, sitno naseckanu), pola belog luka i dinstamo još 5 minuta.
Dodajemo paradajz i crveno vino, dobro mešamo i ostavljamo otvoren poklopac na 5 minuta.
Začinjavamo ostatkom belog luka, čubra, aleve paprike (ja više volim dimljenu), crnog bibera i soli, dobro mešamo i vraćamo džigerice u šerpu. Poklapamo i ostavljamo da se krčka na tihoj vatri još 10 minuta. Povrće treba da bude još uvek blago hrskavo i džigerice sočne.
Dodajemo sitno naseckan perčun, kockicu maslaca, pažljivo izmešamo i skidamo sa vatre. Kockicu maslaca na kraju kuvanja podiže ukus jela i čini ga još apetitnijim.
DODATNE NAPOMENE
Postoji opcija jelo da se sprema na zdraviji način i da se uštedi prskanje masnoće (zato što prilikom prženja džigerice dosta pršću) - u tom slučaju termička obrada je u rerni, ali autentičan ukus jela je sa prženim džigericama.
Džigerice uvaljane u brašno se stavljaju u nauljenu tepsiju i stavljaju se u prethodno zagrejanu rernu na 200 stepeni dok se povrće secka. Kada smo gotovi sa seckanje - vadimo tepsiju i stavljamo povrće, začine i vino u tepsiju. Pažljivo mešamo. Smanjujemo rernu na 180 stepeni i vraćamo tepsiju unutra. Pečemo 30-40 minuta. Nakon pečenja posipamo naseckanim svežim peršunom.
Džigerica na trakijski način je veoma ukusna!