Način pripreme
Koristite deblje sečene jagnjeće kotlete kako bi ostali sočni i krhki nakon pečenja.
Začinite ih sa malo soli, aleve paprike, crnog bibera, divlje nane, kumina i čubra. Zalijte čašom belog vina i ostavite u frižideru na nekoliko sati. Ukoliko nemate vremena nije problem da preskočite ovaj korak.
Poređajte kotlete u nauljenu tepsiju zajedno sa marinadom. Možete sipati i malo vode na dno. Treba pripremiti tepsiju u koju mogu stati pirinač i povrće.
Uvijte aluminijumskom folijom i pecite otprilike 35 minuta (meso treba da bude polugotovo, vreme pečenja zavisi od veličine i debljine kotleta).
Dok se meso peče pripremite pirinač. Isperite ga od skroba.
Mladi luk, mladi beli luk i spanać očistite i naseckajte.
Zagrejte malo ulja u dubokom i velikom tiganju. Zapržite prvo luk i beli luk dok ne omekšaju, zatim dodajte spanać sa malo soli. Kuvajte dok i on ne omekša, periodično mešajući.
Na kraju stavite pirinač i mešajte otprilike 3 minute.
Prebacite u tepsiju iz koje ste prethodno izvadili poluispečene jagnjeće kotlete. Sipajte vodu u proporcijama koje odgovaraju vrsti pirinča koji ste koristili (pratite uputstva na pakovanju). Voda se pomeša sa sosom i masnoćom od pečenja mesa što će dodati zasićen ukus bujonu.
Uprkos tome probajte ukus i dodajte so, divlju nanu i čubar po vašem ukusu, kao i kašiku sušenog povrća. Pravim bujon tako da bude za nijansu slaniji zbog pirinča. Ukoliko vam jagnjetina nije mnogo masna, možete dodati i malo ulja.
Kotlete poređajte odogo, da ih tečnost skoro pokriva.
Pecite dok bujon ne upije i dok pirinač i meso u potpunosti ne budu gotovi.
Ukusna klasika za praznik i recept koji je veoma pogodan za ljude koji nemaju vremena da spreme ceo jagnjeći but ili jagnjeću plećku, s obzirom na to da iziskuje duže pečenje. Sa jagnjećim kotletima sa pirinčem i spanaćem u rerni imamo sjajno uskršnje ili đurđevdansko jelo za malo više od sat vremena.