Način pripreme
Dobro operemo kotlete i pogledamo da li smo negde proprustili da očistimo kljušt, Potopimo ribu u posudu sa hladnom vodom i kockicama leda na oko 15 minuta, dok se riba dobro ne ohladi i stvrdne.
Za to vreme pomešamo sastojke za pohovanje u najlon kesi.
Ribu dobro ocedimo i osušimo. Stavljamo je u kesu u porcijama, dobro prodrmamo da upije suve sastojke i izvadimo. Skinemo višak smese.
U tiganju sa ugrejanom masnoćom (180 stepeni) stavljamo koricu hleba da proverimo temperaturu.
Ribu pržimo u porcijama i nikako u velikoj količini zato što će temperatura pasti i riba će ostati masna i mekana.
Napomena: Ako poštujete pravilu da ne pokrivate više od pola površine tiganja ribom, rezultat će biti odličan.
Kad riba porumeni sa jedne strane, okrećemo je na drugu. Kad bude gotova, zvuk prženja se promeni. Ribu ne treba da prepržimo, zato što će površina izgoreti i upropastiće ukus i kvalitet.
Kad kotleti porumene i dobiju lepu zlatnu boju, stavljamo ih da se ocede na metalnoj rešetci, ispod koje smo stavili ubrus. Tako će korica ostati hrskava, a iznad papira će se popariti.
Ako prethodno ugrejemo rernu na 50 stepeni u njoj možete čuvati prženu ribu, da ostane topla dok pripremamo sos i serviramo tanjire.
Sos pripremamo brzo, tako što potopimo hleb u vodu dok ne omekša. Orahe potopimo prethodne večeri, ponovo ih operemo i stavljamo u pasator sa oceđenom sredinom hleba. Dodajemo čenove belog luka, so i mast. Pasiramo dok se ne dobije homogena konsistencija.
Ako vam sos ostane malo ređi, dodajte malo prezle, a ako je gust - još malo vode.
Ribu serviramo dok je topla, prelivenu sosom. Za kontrast posipamo sa malo zapečenih semenki susama i ukrašavamo kriškama maslina.
Savet: Ovu vrstu ribe kupujte sveže ulovljenu, iz proverenih ribljih prodavnica i akvarijuma, a da biste bili sigurniji od ljudi koji se bave proizvodnjom ribe.