Način pripreme
Moramo pomoći organizmu da se dobrom hranom izbori sa virusnim infekcijama, a ova supa je izvor vitamina, energije, antioksidanasa i polena, prirodnog imunostimulansa.
Povrće očistiti i oprati. Praziluk, paprike, šalot, čeri paradajz i šargarepe seći na sitne kockice. Obe vrste krompira naseći na kockice, srednje veličine. Korene peršuna vezati u snop čvrstim koncem /ove jeseni sam prvi put sušila peršun/.
U odgovarajućoj šerpi zagrejati biljno ulje i maslac, pa prvo sotirati praziluk i šalot. Nakon 5 minuta dodati paprike i šargarepe. Dinstati dok sve sastojci ne omekšaju. Dodati krompir, korene peršuna, kari, biber, paradajz sos i paradajz. Preliti ih bogatim domaćim povrtnim bujonom. Ostaviti supu da se krčka na tihoj vatri, dok ne bude gotova.
U međuvremenu narendati malo muskatnog oraščića, đumbira i koru od 1/2 limuna, i iscediti sok. Sitno naseckati sveži peršun, pa ga dodati 5-7 minuta pre nego je supu potrebno skloniti sa ringle.
Zapršku napraviti od umućenog kiselog mleka ili pavlake i žumanca. U nju dodati koru limuna i muskatni oraščić. Na kraju u supu dodati i fide. Nakon što se je skuvalo, dodati i peršun.
Isključiti ringlu i pažljivo dodati prethodno pripremljenu zapršku.
Ova supa se servira uz kolut limuna i kašičicu polena. Jede se topla, sa sokom od limuna.
Polen i sok od limuna ne podnose visoku temperaturu, jer im efekat slabi, a vitamin C se uništava.