Bonapeti.rs»Saveti»Šta je seleri (celery)?

Šta je seleri (celery)?

MarianeMariane
Džedaj
15622
Šta je seleri (celery)?

U poslednje vreme postalo je modernije jesti musli za doručak i grickati zdrave stabljike celera i drugo sirovo povrće između obroka.

Iza savremenih stranih jezika kriju se nama dobro poznati proizvodi i jela. A ako se otresemo sujete, shvatićemo da je musli naš poznati ovseni doručak, a celery ni više ni manje nego običan celer.

Seleri (Celery) je engleski naziv za stabljike celera, povrće koje uživa široku popularnost širom sveta.

Ovde je vreme da razjasnimo da postoje različite vrste celera ili selerija, neke se uzgajaju zbog svog korena, dok se druge fokusiraju na lisnati deo i drške listova.

U prošlosti je celer bio poznat ljudima kao lek, pominje se čak i u medicinskim analima iz 9. veka.

Tokom srednjeg veka ovo hrskavo povrće proširilo se širom Evrope, a početkom 20. veka ušlo je i u Ameriku.

U našoj zemlji celer je prisutan u velikom broju recepata za supe i turšije. Može se jesti i sirovo, a salate sa celerom su posebno popularne.

Ako volite specifičan ukus i aromu ovog povrća, možete probati i našu supu od celera, kao i neverovatne ćuftice od celera.

Kao što smo već napomenuli, širom sveta se gaje različite vrste celera, a kod nas se preferiraju sorte sa glavičastim korenom.

Ali celer, koji Amerikanci tako marljivo jedu kao deo svoje ishrane i kao primer zdrave ishrane je sorta Paskal, koja ima debele, mesnate drške.

Međutim, šta je razlog ove popularnosti selerija, odnosno celera. Možda ste već pogodili da celer ima prilično malo kalorija. Istovremeno, postoji velika količina balastnih supstanci koje poboljšavaju metabolizam i pomažu u smanjenju rizika od raka debelog creva.

Konzumiranje celera obezbediće vašem telu vitamin A, folatnu kiselinu, kalijum, mangan, niacin, riboflavin i niz drugih važnih vitamina i minerala. Osim toga, celer je bogat izvor flavonoida, uz pomoć kojih možete da kontrolišete razne upale.

Svakodnevni unos celera je odlična prevencija protiv kardiovaskularnih bolesti, smetnji u varenju, problema sa jetrom i slezinom, takođe podiže imunitet.

Pogledajte takođe kako se jede celer, kako da čuvamo celer i zašto treba redovno piti sok od celera.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Rejting

4
Ukupno glasalo: 1
50
41
30
20
10
Oceni:

Komentari

Ovaj savet još uvek nije komentarisan. Budite prvi, koji će ostaviti svoj komentar:Anonimni