Šta je solanin?

DesislavaDesislava
Početnik
721
Krompir

Većina vas malo zna da svakodnevno unosi toksin solanin konzumirajući svoju omiljenu hranu. Svi konzumiramo povrće, ono je ukorenjeno u našoj ishrani.

Međutim, malo se govori o trovanju solaninom i kako pravilno skladištiti i pripremati povrće koje ga sadrži.

Možda su vam baka ili majka kada ste bili mali govorili da ne treba jesti ljusku starog zelenog krompira, ali kada je u pitanju pečeni krompir, kožica je najbolji deo.

Šta je solanin?

Solanin je alkaloid koji se nalazi u grupi biljaka iz porodice krompira, paradajza, paprike, patlidžana, kao i u duvanskim proizvodima.

Ovaj alkaloid je toksin koji se nalazi u visokoj koncentraciji u korenu, lišću i plodovima biljaka. Njegova glavna svrha je zaštita biljke od štetočina, insekata, ptica i biljojejeda.

Solanin daje krompiru gorak ukus i gutanje može da ometa neurotransmiter acetilholin. To može dovesti do povećane žeđi, suvih usta, palpitacija, halucinacija, delirijuma, pa čak i paralize.

Još jedna od njegovih negativnih karakteristika je da se solanin ne rastvara u vodi i ne može se uništiti kuvanjem ili kuvanjem.

Solanin izaziva prvenstveno gastrointestinalne i neurološke poremećaje. Simptomi uključuju mučninu, dijareju, povraćanje, grčeve u stomaku, peckanje u grlu, glavobolju i vrtoglavicu.

Halucinacije, gubitak osećaja, groznica, žutica, proširene zenice i hipotermija su prijavljeni u težim slučajevima gutanja ovog toksina.

Gutanje solanina u velikim količinama takođe može dovesti do smrti.

Fatalna doza za odraslu osobu je jedan miligram po kilogramu telesne težine.

Što znači da čovek mora da pojede više od četiri kilograma krompira da bi dostigao kritične norme. Simptomi se javljaju 8 do 12 sati nakon ingestije.

Solanin se nalazi u kori i neposredno ispod kore krompira i nakon ljuštenja njegov sadržaj se smanjuje za oko 30-80 odsto. Uništava se i prženjem i pečenjem.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest