Svake godine, konzumiranje mesa i mesnih proizvoda se povećava. To je zato što su mesni proizvodi nezamenjivi izvor vitamina, proteina i gvožđa koji su važni za zdravlje ljudi. Međutim, dobro je da razmislite sledeći put kada kupujete meso, jer većina sadrži antibiotike i hormone.
Ispostavlja se da bez recepata, lekarske preporuke i naše želje, mi ipak neprekidno uzimamo kroz hranu čak i male, ali nepotrebne lekove koji se akumuliraju u našem telu i mogu dovesti do nepovratnih rezultata.
Svetska zdravstvena organizacija preporučuje korišćenje alternativnih lijekova za te svrhe. Drugim riječima, antibiotici koji se ne koriste za lečenje ljudi. Hormoni se prirodno proizvode u ljudskim i životinjskim organizmima, regulišu metabolizam, aktivno su uključeni u sistem života.
Obično se životinjama ubrizgavaju jeftini sintetički hormoni - anabolici i steroidi koji uzrokuju ubrzani razvoji rast. Pošto je za trgovce svaki kilogram u stvari novac, za njih je važno da se postignu traženi rezultat u najmanjem vremenskom periodu.
Hormoni u hrani nisu potpuno uništeni tokom termičke obrade. Prema tome, svi hormoni koji su izvorno prisutni u mesu, mleku, jajima, povrću i voću, ostaju tamo, mada ponekad u manjim dozama. Jedan od problema je što ti hormoni mogu dovesti do pojave ranog puberteta kod dece.
Hormoni imaju kancerogene osobine - oni mogu dovesti do raka. Višak hormona može uzrokovati disbalans hormona, da izazove alergije, da ometa reproduktivnu funkciju, i kod muškaraca i žena. Tokom trudnoće mogu uzrokovati poremećaje razvoja fetusa.
Naravno, količina hormona u mesu nije toliko velika, a neželjeni efekti mogu se postići ako se meso konzumira kontinuirano i duže vreme, jer se na taj način hormoni i lekovi akumuliraju u telu.
Komentari