Bonapeti.rs»Članci»Kulinarski Saveti»Naglo prženje mesa zbog zatvaranja - kako i zašto?

Naglo prženje mesa zbog zatvaranja - kako i zašto?

Maria SimovaMaria Simova
Autor
218331
Naglo prženje mesa zbog zatvaranja - kako i zašto?

Iako vegetarijanstvo danas dobija na popularnosti, meso i kobasice i dalje su među osnovnim namirnicama širom sveta. Povrće i voće su vodeća zdrava hrana, ali ishrana mesom takođe ima neke utvrđene koristi za naš organizam.

Nutricionisti kažu da mora postojati ravnoteža. Proteini su neophodni za dobro zdravlje, jer pružaju esencijalne aminokiseline koje telo ne može da sintetiše i moraju se unositi hranom. Proteini ulaze u strukturu mišića i ključni su element u održavanju imuniteta. A da bismo telu obezbedili ove aminokiseline, moramo da kombinujemo dve vrste proteina: biljne i životinjske. Ali treba napomenuti da za razliku od biljnih proteina, životinjski proteini sadrže više esencijalnih aminokiselina.

Riblje meso je odličan izvor esencijalnih masnih kiselina omega-3 i omega-6, proteina, vitamina (A, B12, D, E) i minerala (kalijum, gvožđe, jod, fosfor, selen). Redovna konzumacija ribljeg mesa sprečava osteoporozu, upale, anemiju, ubrzava kiseline, smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti, može imati pozitivne efekte kod depresije i bipolarnog poremećaja i povećava unos kalcijuma u ​​organizam.

Piletina je bogat izvor minerala, mikroelemenata i vitamina, pružajući u različitim proporcijama većinu vitamina B kompleksa, vitamine rastvorljive u mastima A, D, K, E, gvožđe, bakar, cink, magnezijum, fosfor, kalijum, kalcijum. Selen u piletini igra važnu ulogu u nekoliko metaboličkih procesa, uključujući metabolizam tiroidnih hormona, a igra posebno važnu ulogu u održavanju visokog imuniteta. Element koga ima u izobilju kod živine, selen može sprečiti kataraktu i bolesti srca.

Govedina je važan izvor gvožđa. Takođe je bogaat vitaminom B, koji pomaže u stvaranju crvenih krvnih zrnaca i korisnog kreatina u razvoju mišićne mase i karnitina, odgovornih za održavanje normalnog metabolizma. Govedina takođe ima vitamin E, važan antioksidans sa prednostima za kožu ili vaskularni sistem, koji se naziva i vitamin mladosti i plodnosti.

Jagnjetina

Jagnjetina ima visoke hranljive vrednosti i lako je svarljiv izvor gvožđa i cinka. Neophodna je za jačanje koštanog sistema i obnavljanje tkiva. Takođe sadrži esencijalnu aminokiselinu koja se retko nalazi u drugim vrstama mesa koja telu daje energiju. Bogata je mnogim hranljivim sastojcima, uključujući proteine, gvožđe, vitamin B12, cink, selen. Takođe sadrži mangan, selen, bakar, folnu kiselinu i antioksidante.

Pačetina obezbeđuje zdrav digestivni sistem i poboljšava nervni sistem. Takođe jača imuni sistem i osigurava razvoj tela. Dobar je izvor proteina, niacina, fosfora, riboflavina, gvožđa, cinka, vitamina B-6 i tiamina i manjih količina vitamina B-12, folne kiseline i magnezijuma.

Meso je veoma važno za pravilno funkcionisanje organizma zbog visokog sadržaja visokokvalitetnih proteina i minerala. Zbog toga ga moramo jesti u različitim oblicima. Ali osim što je korisno, mora biti i ukusno pripremljeno.

Kako napraviti savršenu šniclu ili odrezak kod kuće? Pitanje nije jednostavno. Mnogo je specifičnosti, počev od toga koju vrstu peći imate, a završavajući vrstom i materijalom tiganja, vrstom šnicle i njenom debljinom.

Tehnika koja bi vam mogla pomoći da svoje najdraže počastite ukusnim mesnim jelom je takozvano zatvaranje mesa. Evo karakteristika ovog procesa.

1. Izvadite šniclu iz pakovanja i uklonite vlagu iz nje kuhinjskim papirom. Sačekajte dok se meso ne zagreje na sobnu temperaturu;

2. Ako imate veliki komad mesa za zatvaranje, isecite ga na manje šnicle. Zapamtite da je važno da sečete suprotno vlaknima ako vam to omogućava komad mesa. Debljina šnicle treba da varira od 2, 5 cm do 4 cm;

Kako zapečatiti meso

3. Lagano podmažite meso maslinovim uljem za prženje ili običnim suncokretovim uljem. Ni u kom slučaju ne koristite maslinovo ulje za salate, jer ono miriše na masline i ima nisku temperaturu gorenja;

4. Uključite vatru na maksimalnu temperaturu, zagrejte tiganj i zatvorite šniclu sa obe strane - 2 minuta sa svake strane;

5. Smanjite temperaturu na 2/3 maksimuma i pržite dok ne dobijete željeni stepen pripremljenosti;

6. Stavite odrezak ili šniclu na drvenu dasku ili u toplu posudu da odmori 5 minuta;

7. Nasecite šniclu, posolite i pospite biberom, uživajte u izvrsnom mesu. Zapamtite, biber mora biti sveže mleven i važno je pravilno odaberete so.

Evo još nekoliko saveta za zatvaranje (pečačenje) mesa.

Debljina šnicle (odreska) je izuzetno važna. Odresci debljine do 2, 5 cm (oko 2 prsta) prže se samo u tiganju.

Odresci deblji od 2, 5 cm se zatvaraju u tiganju i dodatno se peku dok ne budu gotovi u rerni na 180 stepeni. Peć zamenjuje tačku 5 uputstva koje je gore.

Zapečatite odrezak debljine manje od 2, 5 cm po 2-3 minute sa svake strane. Svaki dodatni centimetar deblji od 2, 5 cm dodaje još dva minuta u vreme pripreme.

Meso zapečatite po ukusu. Kada se zapečati, površina mesa se karamelizuje i dobićete prženi ukus, koji svi jako volimo. Dobićete odličan rezultat ako je meso posle zatvaranja pečeno u tepsiji ili sa folijom. U takvim slučajevima meso se kuva u sopstvenom sosu i izvrsno je na ukus, čak i bez ukusne marinade za meso i drugih dodataka.

Da biste uvežbali veštine zatvaranja mesa, pogledajte naše recepte za šnicle u tiganju i šnicle u rerni, kao i za pečeno meso.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest