Teško da postoji nešto karkterističnije za arapsku kuhinju od vešte kombinacije različitih začina. Nezavisno od toga da li su sveži ili sušeni, upravo oni daju neponovljivi ukus i aromu svim arapskim jelima.
Ne postoje stroga pravila njihove kombinacije, pa su čak bile potrebne unapred pripremljene mešavine koje sadrže više od 20 vrsta začina i aromatičnih trava.
Drugi važan princip u arapskom kulinarstvu je i obilna količina začina koji se koriste. Evo šta je važno da znate o najčešće korišćenim začinima u Arapskom svetu:
1. Muskatni oraščić
Iako se u evropskim državama pre svega koristi za začinavanje jela od krompira, u Arapskom svetu muskatni oraščić prisustvuje u gotov svim tradicionaslnim mešavinama začina.
2. Susam
Nezamenjivo prisustvuje u čuvenoj arapskoj alvi, ali i u mnogim drugim desertima. Ako semenke susama budu samlevene, služe kao osvnovni sastojak tahini sosa.
3. Kurkuma
Iako ima dosta gorak i ljut ukus, upravo kurkuma daje karakterističnu žućkastu nijansu tradicionalnog arapskog jela. Može da bude kombinovana sa đumbirom, kuminom, belim lukom, lukom i dr.
4. Kumin
Pre svega se koristi pirlikoma spremanja mesnih specijaliteta od mlevenog mesa. Za razliku od Evropljana, Arapi stavljaju kumin čak i u kuskus, u ribu i morske plodove.
5. Šafran
Nije slučajno što ga nazivaju Car začina, šafran je od najskupljih. Dobra vest je što zbog svoje jake arome dovoljno je da stavljate sasvim malu količinu.
6. Đumbir
Iako se više povezuje sa azijskom kuhinjom, đumbir prisustvuje tradicionalno i u arapskom kulinarstvu. Može da bude korišćen svež, konzerviran, ušećeren i mariniran đumbir.
7. Karanfilić
Karanfilić se koristi pre sve za pripremanje različitih deserata.
8. Cimet
Za razliku od evropske kuhinje gde se cimet pre svega koristi u poslastičarstvu, u Arapskom svetu on se dodaje i u mnoga glavna jela i predjela.
9. Biber
Kao i u većini država, najkorišćeniji je crni biber koji u praksi može da bude stavljen u gotovo sve supe, janije i glavna jela.
Komentari