Grenadin

grenadin

Unevrzalna ideja skoro svakog od nas, vezana za savršeno opuštanje je drugačija, ali gotovo uvek postoji jedan zajednički element - čaša sa omiljenim koktelom. Služi se na plaži ili ispred ognjišta u planinskoj kolibi, uvek asocira na bezbrižnost, odmor i veselo raspoloženje. Stoga su kokteli veoma raznovrsni i uključuju sve vrste sastojaka koji zadovoljavaju i najkapriciozniji ukus.

Izuzetno popularan sastojak alkoholnih i bezalkoholnih koktela je grenadin. To je u stvari gust i sladak sirup od nara. Zašto je ovaj sastojak toliko popularan i poželjan?

On je osnovni dodatak koji stvara piće, menja i obogaćuje sastojke koji su uključeni, delujući na sva čula – ukus, aromu, boju. Od njega se prave neki od najprefinjenijih koktela, a ujedno se može poslužiti i kao lagana osvežavajuća limunada. Ovo je jedno od onih jednostavnih pića koje se ispostavilo kao genijalno, jer su idealan element za svakoga ko voli ekstra životne stvari, odnosno za sve nas.

Istorija, sastav i prednosti grenadina

Stvaranje grenadina zvuči skoro kao prekomorska legenda. Na ostrvu Grenada, daleke 1891. godine, izmišljen je ukusan sirup, prvobitno dobijen od pulpe nara. Mešanjem šećernog sirupa sa sokom zanimljivog crvenog voća dobija se impresivan rezultat - grenadin sirup - gust, kiseo i veoma sladak, neverovatna mešavina osećaja ukusa.

Veruje se da grenadin nije delo jednog kreatora, recept je popularan i lako se pravi kod kuće, sve dok su glavni proizvodi pri ruci. Kreacija je prirodna i ekološki čista. Konzumacija je dobra za zdravlje, jer se plod od kojeg se pravi originalni grenadin - nar, smatra voćem života i snage, i to je sasvim opravdano mišljenje.

Samo 100 mililitara soka od nara sadrži 16 odsto dnevne doze vitamina C, mnogo vitamina B, kalijuma i polifenola. Gluten, na koji je sve više ljudi netolerantno, izostaje iz ovog voća. Kalorije su takođe minimalne i stoga je dobar u vreme dijeta.

Ovaj divni sok, od kojeg se pravi popularni sirup, ima i lekovita svojstva - ublažava glavobolju, štiti od srčanih tegoba, pa čak i blagotvorno deluje na rak prostate. Tanini koji se ekstrahuju kada se dobijaju kod proizvodnje zaustavljaju poremećaj.

U svom klasičnom obliku, osnova grenadina je napravljena od zrelog soka ploda nara. Ovo je originalna verzija, koja se i danas primenjuje u zemljama Mediterana. Tako ga pripremaju u Španiji, zemljama Magreba i drugima.

Sada se na tržištu pojavljuju sokovi na bazi crne ribizle, jagode, maline ili trešnje. Ove promene su započeli Francuzi. Danas je kod njih to sok od 10 posto soka od nekog crvenog voća i vanile, ili voćni ekstrakti sa malo soka od limuna. Ponekad se dodaju i drugi začini.

grenadin - pravljenje i upotreba

Promene u sastavu grenadina su posledica ekonomskih interesa proizvođača. Sok od trešnje ili njegovi ekstrakti, na primer, jeftiniji su od nara i soka koji se proizvodi od njega. Jagoda, malina i bilo koje drugo crveno voće mogu zameniti original i povoljnije su za budžet. U jeftinim proizvodima pod ovim imenom nema ničeg svežeg, prirodni proizvodi su zamenjeni bojama i mirisima.

Primena Grenadina

Ukus grenadina može varirati, u zavisnosti od njegovog tačnog sastava. Klasični proizvod ima veoma sladak ukus i veoma je viskozna tečnost. Aroma pravog voća nara čini čula spremnima za beskrajnu feštu. A prelepa crvena boja se koristi u pripremi koktela za stvaranje gradacije crvene, kao u Tekila Sunrise koktelu. Međutim, može se konzumirati i kao crvena limunada prijatnog ukusa.

Domaćice, koje poznaju grenadin, stvaraju neverovatna remek-dela u domaćoj kuhinji. Dobro se kombinuje u pitama, želeima ili raznim musevima, pripremljenim kod kuće. Sladoled dobija magičan ukus sa sirupom grenadin.

Samo nekoliko kapi potpuno transformišu ukus čizkejka. Samo mašta i kombinacije ukusa koje vi volite ili ne, mogu biti prepreka za eksperimente sa slatkim sirupom.

Kako napraviti sirup grenadin kod kuće?

Pre nego što se neko upusti u ovu kulinarsku avanturu, morate da znate osnovnu činjenicu - rok trajanja grenadina je nekoliko nedelja.

Drugo važno pojašnjenje je da je potrebna potpuna sterilizacija korišćenih posuda.

Sastojci su jednostavni i sadrže samo 2 elementa - pola litra prirodnog soka od nara i oko 500 grama šećera.

Pomešani sok i šećer se kuvaju dok se količina ne prepolovi. Potrebno vreme je obično oko 35 minuta.

Gotov sirup se ohladi, doda se alkohol, vanila i sipa se u staklenu posudu, koja se drži zatvorena.

Kokteli sa grenadinom

Na bazi ovog sirupa stvaraju se mnogi uspešni kokteli - i alkoholni i bezalkoholni.

Koktel Mimoza sa šampanjcem je primamljiva opcija koja uključuje sok grenadin sa votkom, sok od pomorandže, šampanjac i ukrase od pomorandže.

Čuveni koktel Tekila Sunrise napravljen je od 3 dela tekile, 6 delova svežeg citrusa, a grenadin je 1 deo da bi dao izgled prelepom izlasku sunca koji očarava.

kokteli sa grenadinom

Odlična prilika za bugarsku kuhinju je koktel Morski Briz, jer se pravi uz učešće rakije od kajsije, soka od grejpfruta i brusnice i grenadina. Ako se rakija ukloni, dobija se bezalkoholni koktel. Ova opcija je pogodna čak i za decu u vrelim letnjim danima, jer gasi žeđ.

Bezalkoholni kokteli su takođe veoma interesantni i poželjni. Savršen koktel za mlade devojke bez alkohola je zasnovan na bezalkoholnim slatkim mešavinama, kao što je Multifruit, za čiju pripremu se mešaju sok pomorandže, ananasa i limuna sa dodatkom sirupa grenadina. Koktel je sladak i nežan i veoma popularan među devojkama.

Ukusna bezalkoholna mešavina koja se zove Vulkan se takođe lako priprema kod kuće. Narandža, mango, sok od limuna i nekoliko kapi grenadina su sastojci prijatnog i osvežavajućeg pića. Ako dodate malo šampanjca i ukrasite čašu kriškom limuna, postaje pogodan alkoholni koktel.

Prisustvo grenadina u drugim pićima

U nekim prodavnicama, grenadin se prodaje pomešan sa alkoholom i predstavlja samostalno piće, ali se tada ne može uključiti u sirupe i koristi se uglavnom za alkoholne koktele. Sama po sebi, takva mešavina više liči na liker. Služi se uglavnom kao piće uz jela od mesa.

Krajem prošlog veka neke evropske zemlje su proizvodile pivo sa dodatkom grenadina, koji je neutralisao gorak ukus, za mnoge neprijatan. Neki kulinari preporučuju dodavanje u kafu kako bi se naglasio bogat ukus. Grenadin se može dodati raznim pićima za novu i zanimljivu senzaciju ukusa.

Neophodno je razjasniti da pri kupovini gotovog grenadina treba pažljivo pročitati etiketu, jer se nudi mnogo proizvoda, sastavljenih samo od veštačkih sastojaka i boja, imitacija pravog grenadina.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Popularni članci danas

Rejting

4
50
41
30
20
10
Oceni:

Komentari

Ovaj članak još uvek nije komentarisan. Budite prvi, koji će ostaviti svoj komentar:Anonimni