Bakardi je rum koji može biti bele ili boje ćilibara, ima suv i blagi ukus. Ova vrsta alkoholnog pića se proizvodi jedino u kompaniji Bacardi & Company Limited i glavni je sastojak mnogih popularnih koktela.
Simbol ove marke alkohola jeste slepi miš, tačnije vrsta Macroglossus minimus, budući da je ova vrsta slepog miša pravila gnezdo u skladištima za destilaciju.
Istorija Bakardija
Istorija popularog ruma počinje na Kubi u 19. veku. Tvorac ovog pića je španski emigrant don Fakundo Bakardi, koji je proizveo prve flaše ovog alkohola kod svoje kuće.
Don Fakundo je više puta eksperimentisao, dok je ustanovio etape proizvodnje, sve sastojke i njihove moguće kombinacije i uklapanja.
Španac uz pomoć svog recepta rum pravi i za više slojeve društva, jer su ga dotad pili samo pirati.
Njegova kompanija Bacardi se otvara 4. februara 1862. godine i od tada u velikim količinama proizvodi rum, gde je cela tehnologija proizvodnje i njena rasprostranjenost postala porodična tradicija i na čelu kompanije su samo članovi porodice Bakardi.
Proizvodnja Bakardija
Proces proizvodnje počinje melasom od šećerne trske - koja je ujedno jedan od glavnih sastojka za proizvodnju ovog ruma. Prema svojoj konzistetnciji, melasa veoma podseća na med, ali je dosta tamnija.
Melasi se dodaje voda i potkvasa, pa je sledeća etapa fermentacija. Ovaj proces melasu pretvara u alkohol. Potkvasa se strogo čuva u tajnosti. Nju je osmislio sam tvorac Bakardija - don Fakurdo Bakardi.
U prvoj etapi fermentacije potkvasa napaja melasu šećerom i na taj način je stimuliše da se pretvori u alkohol. U ovoj fazi nastaje destilovano pivo.
U drugoj fazi počinje da se stvara ugljendioksid. U ovoj etapi bi trebalo da se prati temperatura, jer kada je ona viša, tada negativno utiče na potkvasu. Temperatura bi trebalo da se održava između 31 i 35 stepeni.
Nakon fermentacije sledi treća faza - destilacija. Prvo se destilovano pivo zagreva, kako bi alkohol ispario. Para alkohola se izdiže i prolazi korz kondenzator, gde se hladi i pretvara u destilat.
U ovom procesu se alkohol odvaja od piva i ako sadržaj alkohola nije u dovoljnim količinama i samog destilata će biti malo. U ovom procesu se dobija osnova za rum - ljuti destilat od 150 stepeni.
Kada se završi fermentacija, destilovano pivo ima 10% sadržaj alkohola u sebi. Kada se destilacija završi, sadržaj alkohola se povećava za 70 - 75%. Ovim procesom se dobija druga osnova za rum.
Nakon destilacije, rum treba da se pomeša, tako da odnos između osnova bude određen prema tzv. mešavina. Jedna osnova je gotovo neutralna, a druga ima karakterističan ukus i aromu, koja je tipična za Bakardi.
Nezavisno od toga da li je u pitanju beli ili tamni rum, krajnji proizvod predstavlja odnos između osnova ruma. Kada se osnove pomešaju, dolazi sledeća etapa - treba da odstoji. Pre nego što se stavi u burad, rum se filtrira uz pomoć uglja.
Rum kada stoji u buradima, njemu se tada menja boja, konzistencija i aroma. Bakardi uvek treba da odstoji u već korišćenim buradima, jer će sveže drvo buradi uticati da alkoholno piće ima čudan i netipičan za njega ukus.
Kod procesa kada alkohol treba da odlež, najvažnije je da se prati samo isparavanje. Kada rum odstoji dovoljno vremena, od njega se odvajaju 20 osnova, koje se mešaju sa raznim mešavinama i količinski odnos među njima je različit pi mešanju.
Završni proces proizvodnje ruma jeste njegovo flaširanje sa etiketom Bakardija.
Odabir i čuvanje Bakardija
Originalni rum Bakardi je sa etiketom Bacardi & Company Limited. Postoje različite vrste ovog ruma - Bakardi mohito, Bakardi malina, Bakardi jabuka, beli Bakardi, Bakardi oro (zlatni), zeleni Bakardi, crni Bakardi, Bakardi oakheart.
Rum se treba čuvati na suvom i hladnom mestu, daleko od direktne sunčeve svetlosti i dobro zatvoren.
Kokteli sa Bakardijem
Osim što se može piti samostalno, ovaj rum se koristi i za pravljenje raznih recepata za koktele. Sa belim Bakardijem se pravi popularni koktel Cuba Libre. Potrebno je 40 ml ruma, 15 kapi soka od limuna i kriška limuna za ukras.
Rum se sipa u duboku staklenu čašu sa ledom, dodaje se sok od limuna i sipa se koka - kola. Promeša se kašiikom i ukrasi kriškom limuna.
Od belog Bakardija se pravi i Mohito. Za ovaj koktel vam je potrebno 50 g ruma, 12 svežih listova mente, pola limete, 200 ml sode i 2 kašike smeđeg šećera.
Listove mente, šećer i limetu stavite u duboku čašu i sve zajedno istucajte. Zatim dodajte sodu.
Koktel Dajkiri se takođe pravi sa Bakardijem. Potrebno vam je 50 ml ruma, 20 ml šećernog sirupa, 30 ml soka od limuna i led. Sastojci se pomešaju u šejkeru sa kockicama leda, dobro se protrese i procedi se.
Sa 50 g belog ruma Bakardi, 20 ml džina, 1 limunom, 1 kašičicom šećera i 5 kapi grenadina se dobija koktel Bacardi Special. Svi sastojci se pomešaju u šejkeru i na kraju se procedi.
Ovaj koktel, kao i sam rum, je odličan za konzumiranje pre večere.
Komentari