Bosiljak se u našoj zemlji se, po pravilu, koristi u kulinarstvu. Od njega se priprema pesto, koristi se u prelivima za meso i glavna jela, dodaje se u soseve i salate i koristi se za konzerviranje povrća za zimu.
Čaj od bosiljka se pravi samo na istoku, odakle ova tradicija dolazi i do nas. I, mora se reći da blago začinjeno piće od bosiljka pruža našem telu neprocenjivu pomoć.
Koje su koristi čaja od bosiljka
Čaj od bosiljka sadrži vredne biljne sastojke, kao i sama biljka. Sadrži vitamine: A, B1, B2, B5, B6, B9, B12, C, E, PP, K, karoten, kao i tanine, mono- i disaharide, rutin, saponin, holin, zasićene masne kiseline, eterična ulja, proteini, dijetalna vlakna, fitoncidi, glikozidi. Spisak korisnih supstanci dopunjuju minerali: kalcijum, magnezijum, fosfor, natrijum, gvožđe, kalijum, cink, mangan, selen, bakar.
Mnogi vitamini u ovom čaju pomažu u održavanju ravnoteže vitamina u telu. Fitoncidi sa taninima stimulišu creva i osvežavaju usnu šupljinu. Eterično ulje bosiljka je najjači sastojak zelene biljke. Ima antiinflamatorna, baktericidna, antispazmodična i antioksidativna svojstva.
Zahvaljujući svom sastavu, čaj od bosiljka može da učini sledeće:
- da smanji telesnu temperaturu (ovo je veoma važno na vrućini protiv pregrevanja);
- za ublažavanje glavobolje, pomoć u suočavanju sa crevnim poremećajima (ovo je važno i leti);
- da ojača imuni sistem;
- za ublažavanje stanja mišićno-skeletnog sistema;
- za ubrzavanje metabolizma u telu;
- za povećanje mentalne aktivnosti i elastičnosti krvnih sudova.
Čaj od bosiljka poboljšava stanje nervnog sistema i cirkulacije krvi, uklanja višak holesterola, čisti krvne sudove, ublažava kašalj i blagotvorno deluje na respiratorni sistem. Čaj čak ima i antikancerogeno dejstvo (ubija slobodne radikale) i služi kao prirodni antibiotik (bori se protiv virusa i bakterija). Sa takvim čajem značajno se poboljšavaju procesi varenja i asimilacije hrane, dolazi do ubrzanog sagorevanja masti, što je važno za gubitak težine.
Pripremanje i sušenje bosiljka za čaj
Danas se uzgaja oko 70 vrsta bosiljka sa zelenim i ljubičastim listovima, različitih aroma. Njihov hemijski sastav je približno isti, ali je ipak bolje koristiti ljubičastu sortu za čaj, smatra se korisnijom, posebno za zdravlje žena, a posebno za žensku hormonsku sferu. Da, boja, ukus i aroma pića od ljubičastih latica su zasićeniji.
Čaj od listova bosiljka se pravi od svežih i suvih listova bosiljka. Sveže vezice bosiljka preporučuje se da nabavite od prijatelja koji ih uzgaja u svojoj bašti, tako da sigurno neće sadržati nitrate i druge otrove. Takav svež buket može se staviti u vodu, pokriti plastičnom kesom i staviti u frižider. Menjajte vodu svaki dan i kuvajte čaj nedelju dana. Pre pripreme čaja, listove treba iseći i oprati pod tekućom vodom.
Za pripremu bosiljka za zimu možete okačiti snopove grančica ispod krova ili na balkonu (u senci). Zatim osušene grančice sameljite ili istrljajte. Najbolje je bosiljak čuvati u platnenim kesama po metodi naših baka ili u staklenim teglama. Ako nije moguće okačiti snopove lekovitih grana, možete ih u tankom sloju raširiti na novinama na stolu ili ormanu, opet u hladu i najbolje na vazduhu. Pravilno osušeni bosiljak zadržava sva svoja korisna svojstva.
Recepti za čaj od bosiljka
Redovna konzumacija čaja sa bosiljkom garantuje dugotrajno očuvanje lepote i mladosti. U tom pogledu, antioksidansi i eterična ulja čaja su vredni radnici. Kalorični sadržaj takvog pića je nizak, samo 25 kcal na 100 g, ako se tu ne dodaju zaslađivači (med, šećer, komadići slatkog voća). Za gubitak težine, bolje je dodati listovima bosiljka druge lekovite biljke.
Klasični recept za čaj od bosiljka
Ovaj recept se smatra osnovnim i uključuje vrelu vodu i listove bosiljka. Za 1 litar ključale vode potrebno je 50 grama bosiljka za čaj. Ako su listovi sveži, treba ih prethodno oprati. Zatim stavite u čajnik, napunite čajnik vrelom vodom i ostavite piće da odstoji 20 minuta.
Ispostavlja se da je čaj tamnoplave boje, savršeno okrepljuje i poboljšava opšte stanje osobe, daje nalet vitalnosti, koristan je za beri-beri, probavnih poremećaja i nesanicu. Ovaj čaj od bosiljka preporučuje se kod depresije i poremećaja nervnog sistema. Tokom letnjih vrućina pomoći će vam da utolite žeđ, a tokom prehlade tako vruć čaj će vas zagrejati i spasiti od virusne infekcije.
Čaj od bosiljka sa biljem
Ne postoje fiksne proporcije. Samo u čajnik zajedno sa listovima bosiljka možete dodati listove nane i matočine. Prelijte vrelom vodom i ostavite poklopljeno da odstoji 15-20 minuta. Ovde možete dodati i malo semena kima da date poseban ukus, aromatizujte napitak prirodnim medom.
Ovaj biljni čaj je koristan za funkcionisanje unutrašnjih organa, uklanja toksine i toksine iz tela, pomaže u borbi protiv umora i smiruje nervni sistem. Preporučuje se da ga pijete uveče.
Druga verzija biljnog čaja sa bosiljkom uključuje, pored listova bosiljka, listove maline, crne ribizle i nane - približno jednake delove od po 20 grama. Voda u ovom slučaju je 1 litar. Sve listove prelijte vrelom vodom, takođe ostavite 20 minuta.
Čaj sa bosiljkom i limunom
Za 2 porcije pića uzmite 350 ml vode, 2 kriške limuna i 5-6 grančica bosiljka. Pod uticajem soka od limuna, ljubičasti čaj odmah postaje jarko ružičast. U nedostatku limuna za lepu boju, možete dodati limunsku kiselinu u čaj na vrhu noža. Možete dodati med u čašu pre pijenja.
Crni ili zeleni čaj sa bosiljkom
Možete stvoriti originalan ukus bosiljka koristeći 5-6 listova bosiljka tako što ćete ih dodati u gotov crni ili zeleni čaj. Potrebno je samo 10 minuta, dodati šećer od trske ili smeđi šećer za slatkoću.
Čaj od bosiljka sa đumbirom i cimetom
Ovaj čaj se koristi kod prehlade na samom početku. I đumbir i cimet su poznati po svojim svojstvima zagrevanja. A u društvu bosiljka stiču antibakterijska svojstva i pomažu u brzom suočavanju sa prehladom. Ovaj napitak se koristi i za mršavljenje i za održavanje zdravlja u periodu virusnih infekcija.
Pustite da voda provri, dodajte krišku đumbira i pola štapića cimeta. Kuvajte poklopljeno 2-3 minuta, pa dodajte listiće bosiljka i ugasite vatru. Ohladiti na 60 stepeni, dodati med i limun. Lekoviti čaj je spreman. Ovde nema strogog recepta, sve se radi u razumnim granicama.
Još koristi i upotrebe čaja od bosiljka
Odlična prevencija prehlade je čaj od šipka pripremljen uveče u termosu. A ako mu dodate listove bosiljka i med, dobićete aromatično lekovito piće, okrepljujuće i zasićeno vitaminima.
Bosiljak se odlično slaže sa mlekom, pavlakom, voćem. Sve ovo se može koristiti u čajnim kompozicijama za uživanje i promociju zdravlja.
Kontraindikacije za upotrebu čaja od bosiljka
Većina ograničenja je zbog ogromne količine eteričnih ulja u bosiljku. Zbog toga treba biti oprezan kod alergičara, trudnica, dojilja i dece. Generalno, bolje je odbiti čaj od bosiljka da ne bi izazvali alergijsku reakciju.
Bosiljak je kontraindikovan u receptima za čaj za dijabetičare i hipotenzivne osobe, osobe sa slabim zgrušavanjem krvi. A toničko dejstvo čaja od bosiljka može biti opasno za one koji su imali srčani ili moždani udar, za one koji boluju od hroničnih oboljenja kardiovaskularnog sistema.
Budite svesni potencijalne opasnosti od ove biljke. Činjenica je da bosiljak može akumulirati živu u svojim listovima i stabljikama. Zato je važno znati poreklo biljaka.
Ako nema kontraindikacija, bolje je početi piti čaj od bosiljka u minimalnim porcijama. Ako imate zdravstvenih problema, bolje je da se obratite lekaru. Zloupotreba i preterivanje su takođe opasne.
Pogledajte takođe:
- Čaj od bosiljka rešava stomačne probleme;
- Koristi od napitka od bosiljka
Komentari