Bosiljak je pikantan začin koji je popularan u gotovo celom svetu i korisna biljka koja blagotvorno utiče na ljudsko zdravlje. Osim da ga dodate u različita jela, od bosiljka možete da napravite napitak koji će vas osvežiti i doneće vam mnogo koristi.
Listovi i stabla ove biljke sadrže eterična ulja, koja bosiljku daju prijatnu aromu. Bosiljalk sadrži mnogo vitamina - A, C, B2, PP, karotin, fitoncide, rutin, tanin, organske kiseline (askrobinsku, jabukovu), masne kiseline (linolensku, linolnu, palmitinsku), minerale (K, P, Zn, Fe, Se), polizaharide.
Zahvaljujući komponenti popur evgenola, bosiljak ima moćan protivupalni, antibakterijski i antivirusni efekat. Takođe ima patogen, spazmolitički i tonirajući efekat, koji može da se uporedi sa delovanje aspirin ili ibuprofena.
Napitak od bosiljka pozitivno utiče na respirstorni sistem kod astme, spazmofilije, bakterijskih i virusnih infekcija, pneumonije alergijskog rinitisa, spazmolitičkog kašlja, tako što je istovremeno i protivupalno sredstvo. Biljka uklanja groznicu i u stanju je da stimuliše respiratorni centar u mozgu što je dragoceno kod pneumonije. Napitak može da se koristi za spoljašnju upotrebu za grgljanje kod angine i bolova u grlu.
Koristan je za tonus zidova krvnih sudova, podstiče dostavljanje kiseonika do miokarda. Koristi se kod srčane insuficijencije i kod proširenih vena (kod nedostatka takvih komplikacija poput tromboflebitisa.
Bosiljak dobro stimuliše apetit. Takođe, poboljšava digestivni balans i pokretljivost creva, ublažava osećaj težine u želucu. Preporučuje se kod kolitisa, digestivne infekcije, morske bolesti, digestivnih grčeva, digestivnih poremećaja (gasovi, naduvenost stomaka, oštećena motorika).
Biljka se smatra regulatorom i tonikom vegetativnog nervnog sistema, ima stimulirajući efekat na centralni nervni sistem. Bosiljak se koristi i kao sedativ - umesto čaja od kamilice možete da skuvate napitak od bosiljka. Preporučuje se kod zabrinutosti i uznemirenosti, astenije (i psihičkog umora), smanjene koncentracije (rasejanosti), oštećenja pamćenja, latentne depresije, nervoze, narušenog sna, stresa, umora, migrene.
Napitak od bosiljka se koristi kod mijalgije, reumatizma, artritisa i artroze. Bosiljak je afrodizijak koji stimuliše hormone kod žena i potentnosti kod mušjaraca. Efikasno pomaže kod morske bolesti. Primećen je i pozitivan efikat bosiljka na imunitet i efikasnost kod prevencije raka. Sadržaj vitamima A čini ga korisnim za oštar vid.
Ohlađeni napitak je koristan za kožu i sluzokožu. Koristi se za lečenje rana različitog porekla, opekotina, gljivičnih infekcija, takođe se koristi za ispiranje usta kod bolesnih desni, zuba i grla. Ima blagotvoran dejstvo kod lečenja ekcema, rana od ležanja, dermatitisa, trofičnih čireva.
Kako da napravimo odvarak od bosiljka
Postoji nekoliko varijanti za pripremanje napitka od bosiljka.
Napitak od bosiljka za unutrašnju primenu: 60 g bosiljka se zaliva s 350 ml vode i stavlja se na ringlu. Kada proključa kuva se na slaboj vatri do 12 minuta. Nakon toga treba ga ohladite i procedite napitak. Uzimajte po dva do tri gutljaja 3 puta na dan tokom dve nedelje.
Napitak od bosiljka za unutrašnju i spoljašnju primenu: 15 g suvih listova sipajte u 0, 5 litara ključale vode, zagrejte na vodenoj pari na 15 minuta, zatim ohladite i procedite. Ovaj odvarak se koristi za inhalaciju kod prehlada, za ispiranje kod angine, za ispiranje očiju kod konjuktivitisa, oralno za različite bolesti. Oralno se uzima ne više od 115 ml napitka 3 puta na dan.
Napitak od bosiljka za unutrašnju primenu: 1 čaša svežih listova od bosiljka se stavlja u 1 litar vode. Nakon što voda provri, drži se na slaboj vatri na još četvrinu sata i zapari se na 30-60 minuta. Nakon hlađenja i ceđenja napitak se koristi za brisanje zaraznih rana, obloge kod ptitisa, ispiranje nogu kod preteranog preznojavanja i za umirujuće kupke kod stresa i nesanice.
Čaj od bosiljka: Dodajte kašičicu suvih listova bosiljka ili stručak sveže biljke u šolju ključale vode. Poparite na 8-10 minuta i procedite. Kod prehlade i gripa u čaj možete dodati po prstohvat cimeta i crnog bibera, ružicu karanfilića, kao i kašiku meda.
Pažnja! Preporučuje se da počnete da koristite čaj od bosiljka u minimalnim dozama. Ukoliko se otkrije alergija ona treba da se zaustavi. Bosiljkak ima mnogo dragocenih kvaliteta, ali njegova terapeutska upotreba treba da bude ograničena do tri nedelje. Ovo je zbog zavisnosti i nagomilavanja određenih hemikalija u organizmu. Doziranje se bira pojedinačno, u zavisnosti od dijagnoze.
Kako bosiljak može da bude opasan?
Biljka bosiljak sadrži jedinjenja žive koja mogu da naštete zdravlju u velikim količinama. Ljudi sa bolestima kardiovaskularnog sistema, sa čirevima i oštrim kolitisom, kao i pacijenti sa epilepsijom i dijabetesom treba da budu posebno pažljivi.
Deca uzrasta ispod sedam godina ne treba da koriste biljku. Može da izazove individualnu intoleranciju i alergiju.
Bosiljak ne treba da koriste trudnice, posebno u ranijim mesecima. On uzrokuje hipertoničnost materice (kontrakcije) i može da uzrokuje spontani abortus. Ne preporučuje se ni za vreme dojenja.
Reakcije organizma na lečenje biljkama uvek je individualno. Za vašu bezbednosti, pre nego što počnete da uzimate napitak od bosiljka, konsultujte se sa lekarom i fitoterapeutom.
Komentari