Bonapeti.rs»Članci»Šta je zbog čega korisno»Štete od kukuruznog sirupa

Štete od kukuruznog sirupa

Plamena M.Plamena M.
Džedaj
2461
Kukuruzni sirup

Proizvodnja kukuruznog sirupa doživela je svoj procvat 1970-ih. Tada se dogodila tiha revolucija u proizvodnji hrane i pića, koja danas zapravo šteti našem zdravlju.

Saharoza ili obični šećer je poslednjih godina zamenjen kao zaslađivač u hrani i pićima kukuruznim sirupom sa visokim sadržajem fruktoze.

Smatra se „briljantnim tehnološkim izumom“ jer ima mnogo prednosti u odnosu na tradicionalne zaslađivače.

Kukuruzni sirup produžava rok trajanja proizvoda, lakše se meša sa tečnostima i čuva slatkoću. Koristi se u skoro svim gaziranim pićima, sladoledima, u proizvodnji kolača, peciva, keksa i žitarica. Između ostalog, mamac je za proizvođače zbog znatno niže cene.

Štetnost kukuruznog sirupa

Ovih dana, kukuruzni sirup se može naći u gotovo svakoj prerađenoj hrani i piću, od koka-kole, pepsija, kukuruznih pahuljica i drugih žitarica za doručak do instant supa, belog hleba, kolača, voćnih sokova i mnogih drugih.

Uprkos ogromnim naporima naučnika i komentatora da ovaj zaslađivač predstave kao prirodan i bezopasan, ovo postaje sve teže.

Svakim danom izlazi sve više zapanjujućih rezultata koji dokazuju direktnu vezu između kukuruznog sirupa i gojaznosti. Često se napada kao uzrok dijabetesa.

Smatra se da je uvođenje visoko fruktoznog kukuruznog sirupa odigralo značajnu ulogu u epidemiji gojaznosti.

Što je njegova upotreba sve raširenija, to se više povećava procenat ljudi koji imaju problema sa težinom. Ovo je najuočljivije u SAD. Tamo skoro da nema proizvoda koji ne sadrži kukuruzni sirup.

Pored toga što je uzrok rastuće gojaznosti i pandemije dijabetesa, nedavno objavljen izveštaj otkrio je mnogo ozbiljniju zabrinutost za zdravlje.

Kukuruzni sirup sadrži živu i može biti veći izvor toksičnog teškog metala. A takve akumulacije u telu dovode do razvoja niza bolesti, od kojih je najteža rak.

Pored navedenog, upotreba kukuruznog sirupa je takođe povezana sa oštećenjem koje može da nanese jetri. Povećana potrošnja visokofruktoznog kukuruznog sirupa povezana je sa ožiljcima (oštećenjem, fibrozom) jetre, posebno među pacijentima sa nealkoholnom masnom bolešću jetre.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest