Od kukuruza se dobija kukuruzno brašno, a to je svima poznato. Drugi proizvod od njega je kukuruzni skrob, koji se vrlo često meša sa kukuruznim brašnom. U stvari, dva proizvoda su različita, a primena kukuruznog skroba je toliko široka da prevazilazi onu brašna. Zbog toga je neophodno znati razlike između dva proizvoda dobijena iz istog izvora, kako ne biste propustili koristi koje kukuruz daje različitim proizvodima na njegovoj bazi.
Opis i sastav kukuruznog skroba
Kukuruzni skrob je ugljeni hidrat dobijen iz monosperme kukuruza. To je bela praškasta supstanca koja se koristi u kulinarstvu, domaćinstvu, kozmetologiji i industriji. Neutralnog je ukusa, a praškasta konzistencija omogućava da se rastvara u tečnostima kao što su voda i mleko.
Sastav je uglavnom bogat ugljenim hidratima, ali ima i minerala, ne sadrži holesterol, gluten i zasićene masti, što ga čini univerzalnom hranom za sve uzraste.
100 grama skroba sadrži 381 kilokaloriju. Ugljeni hidrati su glavni element u sastavu, koji zauzimaju više od 90 grama, a ostalo su minerali kalijum, kalcijum, natrijum, magnezijum, gvožđe, proteini i balasne supstance.
Proizvodnja kukuruznog skroba, razlike od kukuruznog brašna
Kukuruzno brašno se dobija nakon mlevenja celih zrna kukuruza. Nasuprot tome, kukuruzni skrob se dobija nakon ekstrakcije dela jedra zrna. Ovaj deo se naziva endosperm.
Endosperm je sloj, koji leži ispod kore zrna kukuruza. Pošto je bela skrobna supstanca, proizvodi veoma fin beli prah, bez mirisa i ukusa. Njegov glavni sadržaj su ugljeni hidrati i to određuje način na koji se koristi.
Primena kukuruznog skroba
Glavna upotreba kukuruznog skroba je u hrani. Evo načina na koje se koristi.
Kao prehrambeni proizvod
Najvažnija primena kukuruznog skroba je kao prehrambeni proizvod. Pošto ne sadrži gluten, može da nađe mesto u mnogim receptima. Da bi se formirao gluten, hrana mora da sadrži ne samo ugljene hidrate već i proteine. Gluten je vezivo u keksu, mafinima, hlebu. Zbog nedostatka proteina, kukuruzni skrob ne sadrži gluten, što ga čini zamenom za brašno u kuvanju. Međutim, nije pogodan za peciva.
Kao sredstvo za zgušnjavanje
Kukuruzni skrob je savršen za zgušnjavanje prilikom kuvanja. Koristi se u čorbama, supama i sosevima. Pravi savršen sos bez grudvica.
Kukuruzni skrob se meša sa vodom pre dodavanja u bilo koju tečnu hranu. Mešavina vode i kukuruznog skroba naziva se kaša. To je glatka mešavina bez grudvica, koja proizvodi glatke sosove i supe bez glutena.
Kukuruzni skrob za pečenje
Ovaj proizvod ne nalazi dobru primenu u pekarskim proizvodima. Ne može da zameni brašno kao u kuvanju tečne hrane, jer ne sadrži gluten.
Ako je cilj da se pripremi hrana bez glutena, bolje je koristiti zamenu za brašno bez glutena.
Ipak, primena kukuruznog skroba u pečenju postoji. Može se koristiti za oblaganje voća koje će se ispeći u pitama ili drugim desertima. Skrob stvara pokrivač na voću, koji sprečava da postane previše vodenasto. Takođe se može koristiti za zgušnjavanje soka i pravljenje slatkog i gustog voćnog sosa.
Kukuruzni skrob se koristi u hrani za premazivanje drugih prehrambenih proizvoda. Može se pomešati sa začinima i biljem i umesto brašna da pokrije meso. Kada se meso prži ili peče, zahvaljujući skrobu dobija hrskavu koricu.
Nemoguće je samostalno napraviti hleb od kukuruznog skroba, ali se može mešati sa običnim brašnom i koristiti kao zgušnjivač jer je njegova moć zgušnjavanja dvostruko veća od brašna, a osim toga nema aromu i ne može da utiče na peciva.
U ishrani dece
Kuvanje za bebe ne može da se zamisli bez kukuruznog skroba. Od njega se pravi većina dečjih poslastica – kisele kašice sa raznim voćem, kremovi, torte sa piškotama i keksom i dr.
Čuvanje kukuruznog skroba
Kako proizvod upija vlagu, treba ga čuvati u hermetički zatvorenoj posudi gde će biti zaštićen od vlage iz okoline. Takođe ga treba čuvati dalje od jake toplote, odnosno na hladnom i suvom mestu. Njegova trajnost je veoma duga kada se pravilno čuva.
Primena kukuruznog skroba u domaćinstvu
- Ako drveni parket škripi, treba ga posuti kukuruznim skrobom i potom očistiti usisivačem;
- Ako je konopac vezan u čvor koji se teško raspetljava, proces će biti olakšan ako se posipa kukuruznim skrobom;
- Pre sporta ili rada u bašti dobro je utrljati 1 kašiku kukuruznog skroba između ruku. Prašak upija znoj i sprečava stvaranje plikova;
- Znojenje stopala dovodi do pojave gljivica. Pre nego što stavite čarapu, možete nagaziti na kukuruzni skrob, koji će zaštititi stopala od znojenja;
- Kukuruzni skrob može zameniti puder za bebe;
- Kukuruzni skrob pomešan sa sodom bikarbonom može se koristiti kao dezodorans protiv znojenja, a za aromu im se može dodati karanfilić. Tako dobijen prah stavlja se ispod pazuha;
- Mrlje na kragnama i drugim delovima odevnih predmeta mogu se namazati pastom od kukuruznog skroba radi boljeg pranja;
- Masne mrlje se takođe uklanjaju pomoću kukuruznog skroba;
- Igračke i druge sitnice mogu se dobro očistiti ako se posipaju kukuruznim skrobom. Takođe uklanja rđu;
- Hemikalija sa tepiha ili drugog tekstilnog materijala se uklanja ako se kukuruzni skrob pomeša sa mlekom i dobijena pasta utrlja u mrlju, nakon nekoliko sati se očisti.
Primena kukuruznog skroba u kozmetici
Kao maska za izglađivanje bora
Fine bore na licu možete ukloniti maskom od kukuruznog skroba, belanaca i svežeg mleka. Dobijena krema se nanosi na lice 20 minuta. Zateže kožu i izglađuje bore.
Za čišćenje kože
Kukuruzni skrob uklanja mrtve ćelije kože i odličan je prirodni piling. Njegova upotreba je izuzetno jednostavna. Navlaženu kožu lica masirajte skrobom, koji će je učiniti blistavom i ukloniti iritacije na njoj.
Za čišćenje kože glave
Za masnu i slepljenu kosu, koju ne treba stalno prati, umesto toga se može posuti skrobom, utrljati u kožu glave, a zatim samo isprati i osušiti.
Za matiranje karmina
Nakon nanošenja običnog karmina, kukuruzni skrob se lagano nanosi na vrh kako bi se postigao efekat matiranja. Nakon što se upije, daje željeni efekat matiranja.
Za lečenje opekotina od sunca
Kukuruzni skrob pomešan sa vodom stvara glatku pastu koja je efikasna za bolno pečenje nakon što izgorite na suncu.
Još nekoliko pametnih saveta za korišćenje kukuruznog skroba
- Na sir se posipa mala količina skroba da upije vlagu i spreči stvaranje grube teksture na površini sira;
- Prilikom pripreme jaja, kukuruzni skrob može zameniti 1 belance;
- Kukuruzni skrob možete smelo kombinovati sa slanim sastojcima, rezultat je odličan.
Komentari