Bonapeti.rs»Članci»Ishrana kod problema»Da li je štetna instant kafa

Da li je štetna instant kafa

Iliana AngelovaIliana Angelova
Početnik
3965
Da li je štetna instant kafa?

Kafa se takmiči na šampionatu za najpoželjnija pića širom sveta. Bez obzira da li je apsolutni favorit ili ne, ovo okrepljujuće piće se među onima koje se najviše konzumiraju i najomiljenije je svim ljudima širom sveta.

Pošto je kafa prvenstveno piće za buđenje, nikada nema dovoljno vremena da se pripremi pre početka dana. Instant kafa je izmišljena radi praktičnosti. To je brža verzija klasične kafe, ali se postavlja pitanje da li isto deluje na organizam i pre svega da li nije štetna.

Šta je instant kafa?

Ova vrsta kafe se proizvodi od zrna kafe koja se prže, melju i kuvaju. Voda se zatim izvlači iz njih, što rezultira suvim proizvodom između 20 i 40 procenata. Na ovaj način se čuva većina aroma i ukusa kafe. Dodaju se mleko u prahu, arome i šećer. Instant kafa se često koristi za pravljenje frapea, kapućina, lattea itd.

Glavne vrste instant kafe su:

Rastvorljiva kafa u prahu

Ovo je najjeftinija opcija. Fino mlevena zrna se stavljaju u vakuum i kroz njih prolaze kapi tečnosti. Čestice zrna se odmah osuše i pretvaraju u prah.

Rastvorljiva kafa

Granulirana instant kafa

Ova vrsta instant kafe je nešto skuplja, a granule se dobijaju od prahova koji čine varijantu vakuumskog mlevenog zrna. Zrna se navlaže parom, lepe zajedno i formiraju granule.

Smrznuta instant kafa

U ovoj varijanti zrna kafe se samelju u prah i zamrzavaju sa vodom. Aparatom se iz njih izvlači tečnost i formiraju suve pločice kafe. Ponovo se melju, pretvarajući se u veća zrna.

Da li je instant kafa štetna?

Prednosti ovog pića su malobrojne. Primećeno je da ima diuretički efekat i pomaže da višak vode napusti telo, eliminišući nadutost.

Kao prednost instant kafe navodi se niska cena i brzinska priprema. Osnažuje i to je i njena prednost.

Instant kafa

Međutim, štetnost instant kafe je mnogo veća od koristi. Pre svega, oni se odnose na hemijski akrilamid koji se koristi u prženju kafe. Veruje se da to nije dobro za zdravlje. Preterivanje sa njim dovodi do neuroloških tegoba i onkoloških oboljenja, što je posebno opasno. Međutim, potrebno je nekoliko šoljica bez kafe dnevno da bi se stvorila potencijalna opasnost.

Ova vrsta kafe takođe stvara veću zavisnost od obične kafe. Redovna konzumacija se smatra štetnijom, nego korisnijom.

Pošto sadrži više kofeina, nervni sistem pati od toga. Takođe povećava krvni pritisak, ponekad do te mere da stvara anksioznost i paniku.

Instant kafa snižava nivo kalcijuma, koji je važan za kosti, i iritira zidove želuca i sluzokože, izazivajući gastritis, čireve i druge probleme sa digestivnim traktom.

Arome i drugi aditivi nisu prirodni sastojci i takođe mogu imati negativan uticaj na zdravlje. Zbog toga se preporučuje veoma ograničena upotreba ove kafe, ili njena potpuna zamena drugim vrstama prave kafe.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest