Spremanje je mnogo prijatnije i lako, ako poštujete neka mala pravila. Na primer, da vam karfiol ne potamni i da mu sačuvate belu boju, u trenutku ključanja vode dodajte malo šećera.
Kada punite sarme od zelja, dodajte sirov pirinač - tada će sam nadev biti sočniji, ali termička će obrada biti nešto duža.
Stare kokoške, kao i teleći i svinjski jezik se kuvaju preko tri sata, a grudi i ovnujsko meso - od dva do tri sata. Svinjetina, pačetina, ćuretina i guščije meso te termički obrađuje 1 - 2 sata.
Veliki komadi mesa treba da se prže brzo, na jakoj vatri i u debelom tiganju, kako bi meso moglo da brzo porumeni i da ostane sočno.
Kad se meso isprži sa obe strane, stavite ga u rernu, gde će se ravnomerno ispeći. Zamrznuto meso ne treba da se odmrzava u vodi. Potrebno je samo da ga operete i stavite u zatvorenu posudu na tri sata.
Teletina i govedina će se brže skuvati, ako meso prethodno izlupate drvenim čekićem. Ako se meso pre prženja posipa malo sa šećerom u prahu, za vreme prženja će dobiti lepu zlatnu koricu.
Ako piletinu premažete pre pečenja gustom pavlakom ili majonezom ona će uhvatiti hrskavu koricu, a meso će biti mnogo mekše. Dobro je znati, da se od 1 kg sirovog mesa dobija 600 g kuvanog i 650 g prženog mesa.
Kada meso pečete u rerni, možete ga prelivati sokom koji se stvara tokom pečenja ili vrućom vodom. Ako ga prelivate hladnom vodom, ono će postati veoma tvrdo.
Ako treba da zagrejete meso od prethodnog dana, prvo ga porpskajte hladnom vodom, a nakon toga stavite ga u tiganj sa maslacem i zagrejte ga. Tako će izgledati kao da ste ga nedavno spremili.
Kada pečete meso i brinete se da li će zagoreti, stavite u rernu malu posudu sa vodom. Tako će para, koja se stvara, da spreči meso da se osuši i da izgori.
Teleći i svinjski jezik će biti mek i gladak, ako ga stavite u kiuću vodu i kuvate ga na tihoj vatri tri sata. Nakon toga odmah ga stavite u hladnu vodu, uklonite kožicu, pre nego što se ohladio.
Kada pržite meso sa kostima za supu, propržite luk i krupno iseckanu šargarepu. Tako će bujon biti aromatičniji i imaće boju ćilibara.
Nikada nemojte pržiti meso u tiganju koji nije zagrejan. Bubreti i jetra se prže na veoma jakoj vatri - to će sprečiti prekomerno stvaranje soka.
Komentari