Bonapeti.rs»Članci»Šta je zbog čega korisno»Zašto nikada ne bi trebalo da jednu te istu plastičnu flašu koristite dvaput

Zašto nikada ne bi trebalo da jednu te istu plastičnu flašu koristite dvaput

ZoriZori
Guru
228213
Pijenje vode

Lekari i dijetolozi nas stalno podsećaju da je preporučeno piti najmanje 8 čaša vode dnevno, ne bi li postigli optimalni nivo hidratacije tela. I upravo u tom trenutku bivamo šokirani informacijom da plastična flaša, iz koje pijemo vodu, može izazvati razne zdravstvene probleme.

Da, sasvim je normlano da većina nas koristi plastične flaše više puta, a koje su inače namenjene za jednokratnu upotrebu, iako se pokazalo da flaše, koje stalno punimo tečnošću, sadrže velike količine mikroba, koje se mogu porediti sa količinama istih bakterija na školjci od wc šolje.

Sprovedena u Evropi, laboratorijska ispitivanja flaša vode, koje su više puta sedmično koristili sportisti, su otkrila da broj bakterija u flaši je bio poražavajući. Njihov broj je prevazilazio 900 000 kolonija bakterija na jednom kvadratnom santimetru, a to je standardna količina, koja se može naći i na školjci wc šolje.

I što je još gore, istraživači su otkrili da oko 60% otkrivenih mikroba imaju sposobnost da nas razbole - što znači da ako ste skoro imali probleme sa simptomima poput povraćanja, dijareje, iscrpljenosti, možda ste upravo otkrili glavne uzročnike pomenutih simptoma.

Međutim, to nije sve. Pored činjenice da višekratna upotreba plastičnih flaša u zdravstvenom pogledu je veoma nehigijenska, naučnici upozoravaju da plastika sadrži i gomilu štetnih hemikalija, koje se oslobađaju u prisustvu tečnosti, tako što se razlažu u vodi pri čestoj upotrebi.

Doktor Merilin Glenvil je objavila u medijima da ove hemikalije mogu uticati na svaki sistem u organizmu. One mogu uticati na ovulaciju i da povećaju rizik od problema, koji se dovode u vezu sa disbalansom hormona, pojavu endometrioze i, između ostalog, raka dojke.

Umesto da ponovo korsite plastične flaše, najbolje bi bilo da ih koristite jednokratno, a zatim da ih reciklirate, ali ako treba da ponovo napunite plastičnu flašu tečnošću, u tom slučaju dr. Glenvil savetuje da kupujte eplastične flaše bez bisfenola A (BPA) i da izbegavate ispiranje flaša vrućom vodom, jer to ubrzava oslobađanje hemijskih supstanci 55 puta brže od uobičajenog.

Plastične flaše

Takođe, trebalo bi obratiti pažnju na broj 7, koji se nalazi na dnu plastične flaše i koji upućuje na sadržaj bisfenola A, a tako bi trebalo i izbegavati konzervirane namirnice za decu, da se u mikrotalasnoj ne zagrevaju namirnice u plastičnim pakovanjima, koja sadrže hemikalije, jer visoka temperatura ubrzava njihovo razlaganje.

Možete uložiti u svoje zdravlje, tako što kupujete staklene flašice za vodu u prodavnicama zdrave hrane. Postoje različiti oblici i varijante, pa čak i one koje imaju ugrađen filter za filtriranje vode sa česme.

Možete kao flašicu za vodu, koju nosite sa sobom i koristite na poslu, treningu ili gde god da se nalazite, iskoristiti i nerđajući čelik, što je i najbolja varijanta, pa vam toplo preporučujemo dobre stare termose od nerđajućeg čelika - zdravo, higijenski (može se dezinfikovati u mašini za sudove), ne lomi se, a i bilo kakvav napitak koji se nalazi u njemu će biti duže vreme svež i hladan. Što je najvažnije, poštedećete sebe raznih problema sa zdravljem.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest