U svetu postoji preko 4000 sorti krompira, koje se razlikuju prema načinu odgajanja, ukusu, vreme sakupljanja, kao i prema hranljivim vrednostima, itd. Kod nas postoji oko 70 sorti krompira, među kojima ima i francuskih, holadnskih i nemačkih. Predstavljamo vam nešto poznatije sorte, koje su klasifikovane prema njihovom vremenu sakupljanja:
Rani krompir
- Iverce - Bugarska sorta krompira veoma prijatne arome i ukusa, koja se može koristiti u razne kulinarske svrhe.
- Arnova - Ova vrsta krompira se uglavnom koristi za recepte za svež ili dinstani krompir, budući da mu rok trajanja nije dug.
- Agata - Ovo sotra spada među najranijima, koje se mogu naći na našim prostorima, a pogodna je za sve vrste recepata.
- Arinda - Sorta koja se može koristiti kako za recepte sa svežim krompirom, tako i sa starijim, pošto se duže vreme može čuvati.
- Impala - Od ove sorte se pravi najukusnije krompir pire, ali se ovaj krompir može koristiti za spremanje ćufti ili kroketa od krompira.
- Artemis - Veoma rana vrsta krompira, koja se može koristiti za recepte koji iziskuju korišćenje mledog krompira.
Srednje rani krompir
Nadežda 25 - Najrasprostranjenija vrsta bugarskog krompira, koja spada su srednje rane sorte, budući da se može koristiti za najrazličitije recepte.
- Marfona - Iako je univerzalna sorta, još uvek nije toliko popularna na našem tržištu.
- Provento - Veoma pogodna sorta za pravljenje pirea.
Srednje kasni i kasni krompir
- Pikaso - Iako se ne može čuvati dugo vreme, tj. nema veliki rok trajanja, ovaj krompir ima univerzalnu upotrebu i spada u omiljene sorte.
- Markiz - Ovo je verovatno najrasprostranjenija sorta krompira, od koje se pravi čips, ali se može spremiti i pire.
- Bor - Ekolozima veoma omiljena sorta, budući da uspeva da opstane i bez hemijskog tretiranja. Dobila je naziv zbog toga što najbolje uspeva na visoko na planinama, gde se može sresti drveće bora.
Komentari