Bonapeti.rs»Članci»Dvorište i Bašta»Sadnja i gajenje čeri paradajza

Sadnja i gajenje čeri paradajza

Poslednjih godina čeri paradajz je postao veoma popularan u Evropi. Lep je, zanimljiv i pogodan za salate, za ukrašavanje svih vrsta jela, a veoma je ukusan i kuvan.

Uprkos egzotičnom izgledu, čeri nije teško posaditi i uzgajati. Briga o njemu je kao o običnom paradajzu. Možete kupiti gotovu sadnicu ili je sami uzgajati iz semena. Ako imate seme, posadite ga u male saksije ili kofice- na primer, od kiselog mleka .

Ako koristite kofice, probušite im dno na nekoliko mesta, većina kofica koje se prodaju su izbušene na dnu. Na dno posude u koju ćete saditi, stavite nekoliko kamenčića za drenažu, zatim napunite mešavinom zemlje i treseta i posadite seme. Postavite kofice na sunčano mesto i redovno zalivajte. Za otprilike mesec dana imaćete spremne sadnice.

Od sadnica izaberite zdrave i jake biljke i izvadite ih zajedno sa zemljom iz kofice kako biste sačuvali korenje, stavite ih u odgovarajuću rupu prethodno iskopanu u bašti, na čije je dno dobro staviti đubrivo.

Ako nemate baštu, ne brinite – čeri paradajz može da se uzgaja i u saksiji. Samo izaberite dovoljno veliku - najmanje 30 cm sa 30 cm sa dubinom od 50 cm, stavite je na terasu okrenutu prema jugu ako je moguće i ne zaboravite da redovno zalivate, najbolje svaka dva dana.

Ako ste izabrali da uzgajate sortu čeri paradajza sa visokom stabljikom, kada biljka dostigne visinu od oko pola metra, stavite na nju letvicu ili kolac, i vezite užetom ili tkaninom. Ovo se radi da bi se obezbedio rast paradajza u visinu i da bi se ojačala njegova stabljika. Paradajz možete đubriti jednom ili dva puta tečnim đubrivom ili stajnjakom rastvorenim u vodi za zalivanje.

Obavezno pravilo pri uzgoju paradajza je da im se otkine višak listova koji se zovu zaperci. Otprilike mesec dana nakon sadnje biljke paradajza, počnite da postepeno uklanjate donje listove. Na visini od 20 do 50 cm od tla, stabljika biljke treba da ostane bez listova kako bi se poboljšala cirkulacija vazduha i smanjila verovatnoća razvoja parazita.

Preporučuje se uklanjanje listova svakih 5 dana dok se ne pojave prvi cvetovi, zatim uklonite listove ispod prve gomile cvetova, pa ispod druge i tako dalje. Zaperci služi kao preventiva protiv bolesti i dovodi do ranijeg sazrevanja.

Vreme sazrevanja se događa u zavisnosti od sorte, ali ako ste posejali seme u aprilu-maju i presadili paradajz na stalno mesto u bašti u maju-junu, onda ćete moći da ga berete u avgustu-oktobru.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Rejting

4
50
41
30
20
10
Oceni:

Komentari

Pošalji