Način pripreme
1. Stavite 5 supenih kašika ražanog brašna u staklenu teglicu, sipajte toliko voda da dobijete kašicu gušću od boze. Zatvorite teglicu poklopcem, ali ne u potpunosti, da bi ulazio odnekle vazduh. Možete i da je u potpunosti zatvorite, tako što probušite nekoliko rupica u njoj. Ostavite tako na toplom na jedan dan. Ako je zimsko vreme, možete da prekrijete krpom.
2. Narednog dana dodajte kašiku, dve brašna i vodu da postane iste konzistencije. Dobro bi bilo da voda bude tople, ali ne vruća. Ponovo ostavite vaš budući kvas i narednog dana najverovatnije ćete već primetiti formirane mehuriće. Ponovo ga nahranite, tako što to radite po mogućstvu i dva puta dnevno tokom dugih vremenskih intervala.
3. Kvas će biti gotov za otprilike 4-5 dana, ali ponekad oduzima i do 7. Sve je dosta relativno i zavisi od brašna, temperature u prostoriji i korišćene vode. Pogodićete da je ražani kvas gotov kada se lepo aktivirao i kada je ispunjen mehurćima. Njegov miris je blago kiselkast, slično bozi, ali treba da budete pažljivi i ako primetite da je njegov miris previše oštar ili da njegovoj površini ima buđi. Ako je samo odozgo, prosto se uklanja. Pri preterano oštrom mirisu ukislog, takođe to nije dobar znak i znač da je kvas veoma narastao od preterano tople sredine i na kraju može da pogorša ukus hleba.
Čak i da ne uspete iz prvog pokušaka, ne odustajte od uzgoja vlastitog ražanog kvasa. Vremenom ćete osetiti suptilnost i znaćete kako dalje da delujete u uslovima kojima raspolažete, budući da je, kao što smo i rekli, sve veoma relativno.
4. Za pripremu ukusnog domaćeg hleba sa ražanim kvasom odvajate dan kad ćete biti sloboni, budući da iziskuje svoje vreme i nadzor.
Uhranite vaš kvas 2-3 sata pre nego što započnete sa hlebom, tako će biti svež. Kada se aktivira, odvojte otprilike 100 grama, a ostatk možete da stavite u frižider kako biste uspavali kvas ili pad da nastavite s uhranjivanjem za skorašnji novi hlepčić.
5. Prosejte brašno u posudu sa vodom kako bi se hidriralo, treba da bude kao gusta kaša. Ostavite da odstoji tako sat vremena. Ovde je trenutak da kažem da brašno možete da koristite kakvo odlučite - belo pšenično ili tipsko, mešavinu, integralno, jednozrnu pšenicu, speltu... ili ponovo ražano. U zavisnosti od vašeg izbora, dobićete hleb različitih konzistencija, manje ili više narastao, takođe biće neophodna različita količina tečnosti budući da svojstva za apsorpciju tečnosti varijaju. Ako ste navikli da mesite, znaćete kada je jedno testo idealne teksture i izgleda.
6. U gustu kašu od brašna i vode dodajte kvas i još brašna, ukoliko je potrebno. Mesite dok ne postane glatko i elastično. Dva-tri puta ostavljajte da odmori 30 minuta i ponovo premesite, dodavajući so u delovima. Što više radite sa testom, to ćete imati lepši hleb.
7. Oblikujte i ostavite da udupla svoj obim (može da oduzme 7 do 8 sati, ili manje, u zavisnosti od jačine vašeg kvasa).
8. Pospite s brašnom, napravite proreze po površini po želji i stavite u zagrejanu rernu na 220 stepeni na 10 minuta. Lepo bi bilo da se u nju stavi i posudica sa vodom, kako bi se generisala para, vlažna sredina.
9. Nakon desete minute smanjite rernu na 180 stepeni i pecite otprilike 40 minuta (dosta zavisi i od brašna koje ste koristili).
HLeb je gotov kada prilikom kuckanja po kori daje šuplji zvuk.
10. Pre nego što isečete, ostavite da se u potpunosti ohladi na rešetci.
Prijatno!