Način pripreme
Kako bi mi bilo lakše radila sam sa planetarnim mikserom, ali u receptu je prikazano da se testo mesi rukom.
U posudici se pravi smesa za podizanje testa. Veoma često, iako je kvasac suv, u mnogim receptima on se unapred aktivira, kao i ovde. Od sastojaka se umuti gusta kaša, ukoliko je potrebno može da se doda još 1 supena kašika tople vode. Pokriva se ostavlja se da nadođe na otprilike 30 minuta.
U posudu miksera se sipa brašno, dodaje se smesa za podizanje testa, šećer, sveže mleko, jaje, ulje, vanilin šećer i mesi se na niskom ubrzanju žicom za teško testo. U početku testo je veoma lepljivo i veoma meko, ali brzina se povećava na srednji nivo i mesi se 12-15 minuta ili dok se ne oblikuje lopta testa i dok se ne počiste zidovi posude.
Tako pripremljeno se pokriva folijom i ostavlja se da naraste u rerni, ALI samo sa uključenom lampicom, bez uključene temperature na otprilike 2 sata i testo će se dosta podići, postaje meko i vazdušasto.
Kod testa sa kvascem ne preporučujemo brzo narastanje u zagrejanoj rerni, zato što je to brzo, na silu narasta i menja se tekstura testa, ali svako ima pravo na izbor.
Dok testo raste, suvo grožđe se prelije s malo vruće vode, pokriva se i ostavlja se na 30 minuta. Ocedi se, posuši se kuhinjskim ubrusom i zaliva se s 2 čepa aromatičnog alkohola, koristila sam konjak. Ostavljaju se sa strane.
Naraslo testo se vadi na blago nauljenu radnu površinu. Rukama namazanim uljem se oblikuje u veliki pravougaonik, ovo se čini laganim povlačenjem testa. Nije neophodno da bude savršenog oblika. Rukama se ocedi suvo grožđe i razbaca se po testu, zatvara se sa svih strana lopte i mesi se kako bi se suvo grožđe pravilno rasporedilo. Ako počne da se lepi po rukama, malo se namažu uljem.
Testo se ponovo oblikuje povlačenjem u veliki pravougaonik 45/30 cm. Ne zaboravlja se da se radna površina namaže s malo ulja, ukoliko je potrebno. Špatulom se izravnavaju njegove strane. Odozgo se posipa mlazom ulja i rukom se raspoređuje svuda, može da se koristi i četkica. Posipa se kristal šećerom i lagano se pritiska kako bi se zalepilo. Seče se nožem za picu u 10 trouglova. Kako bi bilo lakše označila sam koliko tačno komada trouglova treba da bude, a oni su otprilike 4.5 cm u širini u njihovom donjem delu. Radi pojašnjenja: ne brinite se što je testo meko i sipkavo, što je grubo, tačno tako je prema receptu. Sa šire strane se uvijaju kiflice, tako što se lagano prilikom uvijanja testa izvlači u uski kraj, isto kao što se radi sa kroasanom.
Gotovi kroasani se rađaju sa rastojanjem jedan od drugog u tepsiju obloženu papirom za pečenje. Ostavljaju se da narastu na 30 minuta.
Pre nego što se ubace u rernu pomoću četkice se premazuju svežim mlekom i uljem.
Brioš se peče u zagrejanoj rerni na 170°C otprilike 30 minuta ili dok se ne dobije lepa zlatkasta boja.
Ovi italijanski kroasani-brioši sa suvim grožđem su sjajan nedeljni doručak uz šoljicu gorke kafe.