Način pripreme
Kada u običan rižoto sa pečurkama dodamo note tartufa, dobijamo drugačiji i veoma zanimljiv ukus. Pozivam vas da probate.
Umesto gotove paste od tartufa možete da koristite konzervirani ceo tartuf i da ga izrendate i pomešate sa malo maskarpone sira ili pavlake i tvrdog aromatičnog sira.
Počnite sa seckanjem luka i belog luka i propržite ih u maslinovom ulju bez da dobiju boju - oko 3-4 minute na umerenoj vatri. Stavite očišćene i iseckane pečurke i kuvajte još 3 minute.
Sipajte pirinač karnaroli i mešajte 1-2 minuta, zatim sipajte vino i ponovo uz neprestano mešanje kuvajte dok ne ispari alkohol - otprilike minutu.
Dolazi ključni momenat za svaki rižoto, upravo postepeno dodavanje vrućeg bujona uz neprestano mešanje. Dok se jedan deo tečnosti ne upije, ne stavlja se sledeća.
Cilj je da se oko pirinča formira kremasti omotač od skroba koji se odvaja (zbog toga se i koristi specijalna sorta), ali u isto vreme sama zrnca ostaju tvrda, ali krhka, al dente.
Ceo proces kuvanja pirinča traje otprilike 15 minuta ili toliko koliko je naveo proizvođač.
Dve minute pre kraja kuvanja se stavlja maslac, so, šaka izrendanog pekorina i malo paste od tartufa za aromu. Tako postižemo dodatnu kremastu strukturu.
Raskošan rižoto se servira topao (ukoliko se čeka pirinač će upiti još vlage i stegnuće se, što nije preporučljivo). Posipa se ostalim pekorinom, peršunom, malo crnog bibera po želji i kašičicom jake aromatične paste od tartufa.
Prijatno!