Način pripreme
Prosejemo brašno, pravimo udubljenje, dodajemo jaja i maslinovo ulje i mesimo meko testo.
Ostavljamo na 30 minuta na sobnoj temperaturi da se gluten otpusti. Za to vreme spremamo Bolonjeze. Sitno iseckamo luk i beli luk, ja volim šargarepe izrendane u ovom sosu. Dinstamo ih u maslinovom ulju i dodajemo mleveno meso (prethodno ga umesimo sa 25 ml vode).
Začinjavamo začinima (osim bosiljka) i čim se pretvori u mrve, dodajemo paradajz. Ostavljamo da se krčka dok ne bude gotovo i stavljamo bosiljak. Vraćamo se na kore.
Podelimo domaće testo za testeninu na dva dela i razvijamo svaku loptu (mašinicom za testeninu je lakše, ako imate) što je tanje moguće.
Isečemo na pravougaonike (nije potrebno da budu savršeni). Ostavljamo na radnoj površini da se podignu.
Vreme je za Bešamel. U šerpi istpimo maslac i odjednom dodajemo brašno. Propržimo brašno i sipamo hladno mleko.
U početku će se pojaviti grudvice, ali ne očajavajte, nastavite da mešate metalnom žicom za mućenje. Nastavljamo sa mešanjem dok se ne zgusti. Začinimo začinima.
Zagrejemo šerpu s aposoljenom vodom, stavljamo i nekoliko kapljica maslinovog ulja. Blanširamo domaće kore za lazanju na 2-3 minute.
Počinjemo sa sastavljanjem naše ukusne lazanje. Na dno tepsije (dimenzije moje su otprilike 33x21) stavimo malo od sos paradajza.
Sledi red kora, red Bolonjeze, zalivanje Bešamelom i ponovo kore, paradajz sos, malo Bešamela... Važno je da na kraju ostane Bešamel.
Izrendamo kačakvalj i pečemo lazanju sa domaćim korama i Bešamelom na 180 stepeni otprilike 40 minuta.