Način pripreme
Unapred, pre nego što se počne sa mešenjem pogače, treba da se pripremi kuvano testo, odnosno - tandžong. Na ovaj način pogača ostaje meka i vazdušasta nekoliko dana.
U kaserolu se sipa sveže mleko i brašno, stavlja se na ringlu i metalnom žicom za mućenje se neprestano meša dok se ne dobije glatka i gusta smesa. Gusto se pokriva folijom i ostavlja se u frižideru barem na 6 sati.
U posudu se sipa toplo svež emleko i voda, dodaje se kvasac, šećer i brašno, meša se i ostavlja se na 20 minuta na toplom kako bi se kvasac aktivirao.
U drugu veliku posudu se stavljaju jaja, kiselo mleko, so, ulje, sirće, gotova smesa tandžong i aktivirana smesa sa kvasce. Brašno koje je prethodno prosejano se sipa u porcijama - dok se ne dobije glatko testo koje se ne lepi. U tako dobijeno testo se dodaje maslac, mesi se dok se u potpunosti ne apsorbuje.
(Za cilj mešenje treba da traje otprilike 15 minuta od momenta sakupljanja testa u lopu.)
Pokriva se folijom ili krpom i ostavlja se na otprilike sat vremena dok ne udvostruči svoju zapreminu.
Pogaču sam oblikovala u tepsiji prečnika 34 cm, pokrivenoj nauljenim trakama papira za pečenje po bočnim rubovima, kako bi testo išlo na gore, a da ne preliva rubove tepsije.
Namazala sam ostale module žumancima, svežim mlekom i stavila sam pogaču u prethodno uključenu rernu na 150 stepeni, odmah nakon toga sam povećala na 160 stepeni samo sa donjim grejačem, nakon 20 minuta sam uključila i gornji grejač (peče se otprilike sat vremena ako je po boji gotova, odozgo se pokriva solijom i pečem dok štapić zaboden u nju ne bude suv).
Gotova pogača se još topla premazuje maslacem.
Pogača sa kuvanim testom tandžong je ukusna pogača i savršen hleb za dočekivanje gostiju.