Bez obzira na to šta se dogovaramo sa Evropskom unijom, dve stvari ostaju nepromenjene za Bugare - ljubav prema škembe čorbi i domaćoj rakiji. I dalje je u našoj zemlji čast počastiti goste zrelom, odležalom domaćom rakijom, pohvaliti se koliko ste proizveli i koliko je lepa za piće.
Ali mnogi majstori početnici suočavaju se sa veoma neprijatnim problemom - primećuju da rakija koju kuvaju ima gorku žilu. A onda počnu da se pitaju zašto je rakija gorka.
Majstori domaće rakije će vam reći da se dobra rakija peče od dobre komine ili kvalitetnog vina. Ne možete praviti kompromise sa sirovinom, ako želite da uživate u kvalitetu.
Pre nego što stavite kominu u kazan za pečenje rakije, trebalo bi da je probate. Trebalo bi da bude prijatna, aromatična, bez osećaja slatke ili kisele žile, kao i gorkog ukusa.
Jedan od najčešćih razloga da rakija bude gorka je upotreba koštunjavog voća koje je ostavljeno više od 5 meseci – šljive, kajsije, džanarike. Da ne bi došlo do kvarenja i da rakija posle toga ne bi bila gorka, preporučuje se obavezno uklanjanje koštica iz komina pre pečenja. Jer posle toga jednostavno nema načina da se otkloni gorak ukus rakije.
Drugi najčešći uzrok gorkog ukusa rakije je pregaranje komine u procesu pečenja rakije. To se obično dešava kada kazan za pečenje rakije nije dobrog kvaliteta ili se koristi previše jaka vatra.
Ako se to dogodi, veoma je važno dobro oprati kazan za pečenje rakije i ukloniti sve tragove pregorele komine, da rakija ne bi ponovo bila gorka.
Pogledajte i zašto je rakija gorka, koliko vremena se rakija peče i koliko se šećera stavlja u rakiju.
Komentari