Rok trajanja turšija direktno zavisi od toga koliko su čiste posude u kojima ih stavljamo, od proizvoda koje koristimo i koliko su posude dobro zatvorene. U većini slučajeva, ako ste koristili dobar recept za turšiju, koji ima dovoljno soli i dobro je fermentirala, vaša turšija može da traje 1-2 godine.
U poslednje vreme postoje recepti koji su moderniji i omogućavaju bržu fermentaciju, gde je, na primer, turšija već ermentisala nakon jedne nedelje umesto da čekate nekoliko meseci. Tako pripremljen turšije je najbolje da se pojedu u roku od mesec-dva.
- Turšije koje su fermentisale ili prerađene imaju duži rok trajanja, reda veličine 2 godine;
- Uglavnom, najčešći način za pripremu turšija je sa bakterijama, koje šećere u proizvodima pretvaraju u kiseline, čime se proizvod čuva. Ove turšije se nazivaju prerađene;
- Proizvodi u turšijama uglavnom fermentiraju za 3 do 6 nedelja.
- I nakon što su dugo fermentisali, turšije vremenom počinju da postaju kiselije i proizvodi u njima postaju mekši. Uprkos ovoj činjenici, međutim, ako ima dovoljno soli u turšijama i one su prošle potpuni proces fermentacije, i sve dok čuvate čiste posude u kojima čuvate turšiju, nema potrebe da brinete da će se pokvariti.
- Ako je vaša turšija sa salamurom i u njoj ima kiselosti, može se čuvati tri meseca u frižideru.
Sada znate koji je rok trajanja turšija i možete bezbedno da uživate u svojoj omiljenoj carskoj turšiji, grčkoj turšiji ili turšiji od paprika.
Takođe pogledajte zašto turšija pobeli, kako se čuva turšija ili naučite kada se stavlja konzervans u turšiju.
Komentari