Stavljanje sirove turšije nije samo deo kulinarske tradicije, već i nerazdvojni deo bugarske tradicije. Za to postoji i osnovan razlog. Povrće, koje se konzervira u slanom rastvoru, kao kiseli kupus u buretu ili sirova turšija, sadrži veliki broj laktobakterija i probiotika korisnih za ljude.
Važno je da napomenemo da korine laktobakterije i probiotici postoje jedino i samo u sirovim turšijama i nema ih u steriliziranim turšijama iz tegle.
Omiljeni ukus turšije zasluga je divlje fermentacije upravo laktobakterija, kojih ima u povrću i u zemljištu na kome se ono uzgaja.
Ponekada se ipak u procesu fermentacije desi da salamura pobeli i tada su domaćice u panici, jer se pitaju zbog čega se to dešava.
Jedan od osnovnih razloga zbog kojih pobeli sirova turšija je nedovoljna količina soli u salamuri za sirovu turšiju.
Drugi razlog pojave bele salamure sirove turšije može biti upotreba vode koja sadrži previše krečnjaka ili prisustvo povrća koje nije očekivanog kvaliteta i još prilikom postavljanja u turšiju je počelo da se kvari.
Dobra vest je da pojava bele salamure sirove turšije nije razlog da čupate kosu ili da sve izbacite u đubre. Postoje različiti načini da se pobelela sirova turšija popravi. To je pre svega upotreba kalijum sorbata (ne natrijum benzoata), promena dela salamure, presipanje i dr.
Komentari