Mnogo dijabetičara često sebi zadaje pitanje da li alkohol povećava šećer u krvi. Odgovor na ovo pitanje ne može biti jednoznačan, jer alkohol utiče na šećer u krvi u zavisnosti od toga koliko pijemo, kada i šta smo jeli pre i za vreme prijema alkohola, da li nam je dijabetes dobo kompenziran, da li smo imali fizičku aktivnost pre toga i dr.
Za dijabetičare je opasno da piju alkohol na prazan stomak ili nakon intenzivne fizičke aktivnosti, jer to može da izazove nagli pad šećera u krvi i hipoglikemiju.
To se dešava zbog toga što se prilikom razgradnje alkohola u jetri smanjuje sinteza glukoze, a to dovodi do opšteg pada šećera u krvi.
Sa druge strane, konzumacija alkohola dostavlja organizmu mnogo praznih kalorija u formi prostih ugljenih hidrata, koji mogu da dovedu do povećanja telesne težine i pogoršanja opšteg stanja organizma.
Takođe, unos alkohola obično vodi do povećanja apetita, a to sa svoje strane dovodi do povećanog unosa hrane, pa se time trajno narušava ishrana dijabetičara koja je propisana.
U zaključku možemo reći, da ljudi, koji imaju dijabetes, treba da budu izuzetno pažljivi kada je upotreba alkohola u pitanju. Kratkoročno, konzumacija alkoholnih pića će dovesti do pada đećera u krvi i do potencijalne opasnosti od hipoglikemije.
Dugoročno, alkohol vodi ka povećanju šećera u krvi, jer upotreba više od dva pića dnevno čini skoro nemogućom kontrolu šećera, zbog unosa mnogo dodatnih ugljenih hodrata u organizam.
Komentari