Supe i čorbe su ukusna tradicionalna jela, koja su često prisutna na trpezi. Iako je supa (čorba) jelo koje je jednostavno i brzo za pravljenje, ona ipak ima cake na koje treba obratiti pažnju. Najčešće sretan problem je da supa ukisne. Njegova pojava može da bude zbog nekoliko razloga. Evo zašto supa ukisne:
- Nedostatak hlađenja. Odmah nakon pravljenja supe ili čorbe važno je da je ostavite da se ohladi. Nakon toga treba da je stavite u frižider. U suprotnom slučaju verovatnoća da će supa ukisnuti je izuzetno visoka. Hlađenje je obavezan element, s obzirom na to da se pomoću njega čuva rok trajanja jela.
- Prevremeno hlađenje. Ovo je drugi opasni momenat koji treba da izbegnete. Ni u kom slučaju ne smete da stavite supu ili čorbu u frižider dok je ona još uvek vruća. Direktna promena temperature će izazvati oksidaciju i supa će ukisnuti.
- Proizvodi u supi. Ukiseljavanje supe je proces koji u velikoj meri zavisi od proizvoda od kojih je napravljena. Ukoliko vaša supa sadrži brašno, onda ukiseljavanje nastupa mnogo brže, nezavisno od toga da li se jelo čuva na optimalnim temperaturama.
Ukisnuta supa se prepoznaje po promenjenoj aromi koja je neprijatna. Drugi znak za ukislu supu ili čorbu je ukus koji postaje kiseo ili gorak. Kako možete povratiti njen ukus?
- Jedan od načina jeste da dodate pavlaku ili sveže mleko u supu i da je ostavite da se krčka otprilike 10 minuta.
- Drugi način jeste da u svaku porciju supe dodate po 1-2 kašike pavlake. Ona pomaže omekšavanju ukusa paradajz supe, čorbe od kupusa ili dr.
Komentari