Aleva paprika - ovaj omiljeni i veoma korišćen začin, je jedna od zapaženih marki naše kuhinje. U tradicionalnoj kulinarskoj tradiciji, skoro pa ne postoji jelo u koje se ne dodaje aleva paprika.
Ona je toliko popularna zbog njenog slatkastog ukusa koji daje. Odgovarajuća je za začinjavanje jela od povrća, piletine, svinjetine i teletine, a čak i ribe. Aleva paprika se često koristi da se napravi zaprška za neko jelo, zajedno sa ugrejanim uljem.
Aleva paprika se deli na dve vrste - slatka aleva paprika i ljuta aleva paprika. Obe vrste su u prahu ili u sitnim ljuspicama. One se dobijaju mlevenjem ili gnječenjem suve crvene paprike ili papričica.
Mlevena aleva paprika predstavlja jarkocrveni prah sa malim česticama u njemu. U njih sastav ulazi mlevene ivice paprika, semenke, unutrašnje žilice i u nekim slučajevima kraj stabla sa gnezdom sa semenkama.
Sirovina za proizvodnju začina je suva paprika. Suva paprika izmrvljena na male ivice može da se kupi ili samostalno, ručno da se napravi u domaćem avanu. Sušena paprike uvek treba da se čuva u dobro zatvorenim kutijama na hladnom i tamnom mestu.
Često se u mlevenu papriku dodaju i drugi začini. Takvu smesu možete kupiti ili napraviti u domaćim uslovima. Paprika dobro ide sa začinima kao što je bosiljak, đumbir, origano, cimet, biber, kumin, mirođija, peršun, beli luk i luk.
Slatka aleva paprika se dobija od slatkih crvenih paprika. Ona daje jelu sladak ukus. Osim toga što ih začini, daje im karakterističnu narandžastu/boju cigle. Dosta često se koristi i za posipanje različitih sastojaka i salata.
Njen pravi miris se oslobađa prilikom termičke obrade. Sa njom treba da se pazi, jer pri visokoj temperaturi šećer u proizvodu zagori i ukus postaje gorak.
Ljuta aleva paprika se priprema od zrelih ljutih paprika i koristi ze da se zaljute jela, sosevi, kao i neke smese za začine. Još se naziva i čili.
Aleva paprika se čuba dobro kada se pomeša sa solju. Na taj način se čuva od insekata i može se sačuvati duže vremena.
Komentari