Zašto da jedemo kari

Zašto da jedemo kari

Kao što znamo, kari je deo indijske kuhinje. Nije slučajno što Indijci žive veoma dugo. Njihova kuhinja i kulutra je puni korisnih biljaka i začina. Iako se koristi u indijskoj kuhinji, kari je deo Južnoazijske kuhinje. To je mešavina začina.

U sastav karija ulaze sledeći zalini: kurkuma, korijander, kumin, aleva paprike i piskavica. Takođe, može da se doda i đumbir, crni biber, cimet, kardamon, morač, indijski orah, karanfil. Svi nabrojani začini koji ulaze u sastav karija su izuzetno korisni.

A zajedno pomešano zamislite kakve koristi imaju za naše telo. Međutim, najvažniji sastojak karija je kurkuma. Ona ima lepu aromu, ali i ne toliko lep ukus i zbog toga se dodaju i druge biljke i začini u kari. Koristi karija su naučno dokazane.

Sada ćemo vam ispričati ne samo za šta može da se koristi ovaj začin, ali i koje koristi on ima za naše zdravlje. Listovi karija se veoma često koriste kada nam je potrebna nega kose. To je tako, zato što u sastavu listova karija ima antioksidanasa i aminokiselina.

Ukoliko želite da napravite masku za kosu, onda će vam biti potrebno samo nekoliko listova karija i malo kiselog mleka, njih umutite da se dobije pasta. Tako dobijena pasta se nanosi na kosu i ostavlja se da odstoji pola sata, nakon čega se kosa pere.

Ovo pomaže kod opadanja kose i pomaže fulikule dlake. Ima dosta ljudi koji misle da listovi karija prosto daju ukus njihovoj hrani. Ali ima i mnogo drugih razloga da upotrebimo ovaj proizvod.

Kari sos

Kari mnogo pomaže kod kontrolisanja dijareje. Kari takođe pomaže gastrointestinalnom traktu.

Kari ima i antioksidansna svojstva. U listovima karija, kao i u začinu ima vitamina kao što A, B, C, E koji mnogo pomažu da se redukuje oksidativni stres i pomažu u uklanjanju slobodnih radikala iz našeg tela.

Listovi karija i začin kari su idealni za dodavanje u različita pikantna jela, janije, pirea, namaze i zimske supe. Idealna varijanta je kod pripremanja vegetrijanskih jela. Odlično začinjava vegetarijanske ćuftice, kao i ćufte od pirinča.

Kari izuzetno mnogo pomaže kod kontrolisanja dijabetesa ovo je možda jedna od njegovih najvažnijih koristi. Kari takođe pomaže i kod bolesti raka kao što su leukemija, rak prostate i kolorektalni rak.

Kari takođe ima svojstvo da smanji nivo lošeg holesterola. Kari pomaže, kao što smo i rekli za rast kose. Kari u prahu koji se pomeša sa maslacem i nanosi na kosi, pomaže u njenom brzom rastu. Kari pomaže i u poboljšanju vida.

Takođe, štiti jetru od slobodnih radikala, kao i od virusa i bakterija koji mogu da stvore infekcije jetre. Materije koje se nalaze u kariju su: ugljeni hidrati, vlakna, kalcijum, fosfor, gvožđe, magnezijum, med i drugo.

Kari u prahu

Drugi sastojci karija su vitamini, nikotinska kiselina, antioksidansi, aminokiseline, glikozidi i flavonoidi. Takođe, u kariju i u njegovim listovima nema apsolutno nikakvih masti. Ako imate listove karija i želite da ih pretvorite u prah, trebaće vam tiganj i prstohvat soli.

Za ovaj cilj treba da zagrejete listove karija u tiganju, dok ne počne da dobijaju smeđu boju. Ali važno je da ih ne pregorite. Nakon toga možete da ih sameljete u blenderu.

Već znate zašto da jedete kari. On je cenjen gost u svakoh kuhinji. Ne propustite da ga dodate posnom sočivu ili pak jelima sa pirinčem.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest