Malina je niskokalorično voće, pa je možete konzumirati bez ograničenja u količinama. Šećer je lako svarljiv - malina sadrži fruktozu i glukozu.
Sok od maline, poput malina, bogat je organskim kiselinama, pektinom, celulozom, vitaminom C, vitaminima A, B2, PP, kao i beta-sitosterolom - supstancom koja ima antisklerotična svojstva.
Malina sadrži kumarin, koji normalizuje zgrušavanje krvi, kao i antocijanine, koji pomažu u jačanju krvnih sudova.
Malina je bogata bakrom, gvožđem i folnom kiselinom. Sok od maline često se koristi kod prehlade, a sadržaj celuloze u ovom crvenom voću čini ga idealnim za čišćenje želuca.
Pektini u soku od maline pomažu u uklanjanju štetnih supstanci iz tela - žučnih kiselina, soli teških metala, radionuklida, holesterola.
Sok od maline koristi se za sprečavanje problema sa prostatom, kao i za povećanje libida i kod neurastenije.
Malina je neophodna za prevenciju arteroskleroze. Sok od maline se ne preporučuje kod bolesti jetre i alergija na voće koje ima dlačice.
Ako imate problema sa kožom, sok od maline je nezamenjivi pomoćnik u ulepšavanju. Ako imate mitisere i bubuljice, promešajte sok od svežih listova maline i maslac u odnosu jedan prema četiri dok ne dobije izgled krema. Nanesite na lice svako veče do potpunog uklanjanja mitesera i bubuljica.
Protiv bora, navlažite tanki komad platna sokom od maline i stavite na lice petnaest minuta. Isperite. Ova maska daje svežinu opuštenoj koži i uklanja bore koje nisu jako duboke.
Maska za suvu i normalnu kožu pravi se od dve kašičice soka od maline i razmućenog jajeta. Smesa se ostavi na licu i dekolteu dvadeset minuta i ispere hladnom vodom.
Za masnu kožu sok od maline nanosi se na kožu u nekoliko slojeva - nakon sušenja svakog sloja se nanosi sledeći. Nanesite pet slojeva i nakon pola sata lice operite hladnom vodom.
Komentari